Изграждането на новата състезателна писта Lara в района на Самоков напредва с навлизането на значителна частна инвестиция в този специализиран сегмент от развлекателната и спортна индустрия в България. Проектът, чиято точна стойност не се оповестява публично, е насочен към създаването на мултифункционално съоръжение от международен клас, което да отговори на нарастващото търсене от страна на професионалисти и любители на моторните спортове.
Как започва всичко и защо Самоков?
Въпреки че България разполага с редица писти, обслужващи различни дисциплини в моторните спортове, към момента не съществува съоръжение от мащаба, международния стандарт и мултифункционалността, каквито се предвиждат за писта Lara.
Идеята за изграждането на писта LARA се зароди спонтанно, но бързо придоби форма и съдържание за място, на което професионалисти и любители на моторните спортове да имат възможност да ги практикуват“, посочва в писмен отговор за Economic.bg Зара Кизирян, изпълнителен директор на „ГБС Енерджи Сълюшънс“ ЕАД.
Зад проекта стои изцяло частна инвестиция, в която акционери са „Главболгарстрой“, председателят на УС на холдинга Калин Пешов и „Дивела Инвестмънтс“ ООД, представлявано от Димитър Цоцорков – председатeл на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“.
Макар конкретна сума да не се посочва, Зара Кизирян казва, че чисто финансово начинанието трудно би било оправдано, ако се ръководеха единствено от бизнес логика. По думите ѝ проектът е воден преди всичко от идеята да се създаде безопасна и модерна среда за практикуване на моторни спортове и шофиране с висока скорост извън пътната мрежа.
Само по себе си това ще е безценно и си заслужава въпреки размера на общата инвестиция, която, ако гледахме само финансовите модели, никога нямаше да се решим да направим.“
Решението за позициониране на пистата край Самоков е продиктувано от анализ на различни фактори. Освен подходящата конфигурация на терена, ключова роля играе близостта до столицата (около 40 минути път).
Намирането на подходящ парцел в района на Самоков е било ключово, като природните дадености на Рила планина са изиграли важна роля при вземането на решението. Близостта на пистата до курортите Боровец и Белчин осигурява леглова база и възможност за професионално настаняване на състезатели, екипи и публика. Инвеститорите разчитат и целят да стимулират заетост извън активния зимен сезон, превръщайки региона в по-целогодишно привлекателен.
Проектът е получил подкрепата на община Самоков, която е съдействала в процеса по подготовка и одобрение. Според инвеститорите именно активната роля на местната администрация е позволила постигането на напредък в кратки срокове и създаването на условия за реализацията на начинанието.
В детайли за проекта и новите работни места
Проектът се реализира върху терен от около 350 декара и предвижда изграждането на многофункционален комплекс с разнообразна инфраструктура както за състезания, така и за обучение, зрителски събития и техническа поддръжка. Сред основните сгради и зони, които ще бъдат разположени на терена, са:
- Административна сграда с рецепция, кафене и магазин;
- Сграда с боксове – включва 8 двойни бокса, зала за рейс контрол, брифинг и обучителни помещения, ресторант и трибуни за зрители;
- Медицински и сервизен блок – с напълно оборудван медицински пункт и сервизни помещения;
- Хеликоптерен пад за спешни случаи и логистика;
- Халета за съхранение на мотоциклети и автомобили;
- Открити зони за отдих и комуникация между отделните функционални части.
В пряка връзка с функционирането на съоръжението се предвижда създаването на около 50 работни места – както постоянни, така и временни, посочва в отговорите си Зара Кизирян. Те ще покриват нуждите от специализиран ръководен и оперативен персонал, технически екипи и маршали, както медицинско обслужване и поддръжка.
Пистата ще бъде с дължина 4 км и широчина 12 м, като в ключови завои широчината достига 15 м. Трасето е проектирано да предложи динамично каране, съчетавайки бързи прави отсечки, технични завои и денивелации, които пресъздадат автентично състезателно усещане.
Пистата ще отговаря на стандартите на FIA (Международната автомобилна федерация) и FIM (Международната мотоциклетна федерация), като сертификацията ще позволи провеждането на състезания от международен ранг. Съоръжението ще бъде с възможност за над 15 различни конфигурации на трасето, благодарение на модулния подход в проектирането (layout modification). Това ще даде възможност за провеждане на широк спектър от събития – от професионални състезания до тренировъчни сесии и любителски прояви.
Съществено внимание е отделено на зоните за сигурност – обезопасени завои, отводнителни системи, контролна зала за наблюдение на трасето, постове за маршали и цялостна организация на комуникацията по време на събития.
Кой строи пистата?
В изграждането на пистата участват утвърдени компании с богат опит и експертиза в създаването на специализирана инфраструктура за моторни спортове. Международната компания Driven International е ангажирана с проектирането и мониторинга на трасето. Фирмата е позната с работата си по редица други писти от световен ранг, сред които Mandalika Street Circuit в Индонезия, Buddh International Circuit в Индия и Silverstone Rallycross Circuit във Великобритания.
Консултантският принос в проекта идва и от италианската Race Academy, която предоставя експертиза по организацията на трасето, безопасността, боксовите зони, рейс контрола и вътрешната логистика. Техният практически опит в обучението на пилоти и работа с професионални писти допринася за оформянето на ключови функционални зони.
За архитектурното проектиране на сградите и цялостното съгласуване на документацията с местната нормативна уредба отговаря едно от водещите български студиа – IPA – Architecture and More.
Основният изпълнител на строителните дейности е „Главболгарстрой“.
График и бъдещи перспективи
Плановете са строителството да бъде завършено до края на 2025 г., като пистата се очаква да бъде напълно оперативна за сезон 2026 г.
Веднъж завършена, тя ще може да приеме широк спектър от събития и активности, насочени както към професионалисти, така и към любители. В първите години след откриването ѝ се предвижда домакинство на състезания от Републиканския шампионат по мотоциклетизъм на писта, както и стартове от календара на Balkan Motorcycling Union (BMU) – организация, която обединява мотоциклетни федерации от България, Румъния, Сърбия, Гърция, Турция, Северна Македония, Кипър, Босна и Херцеговина и Молдова.
Пистата ще предлага възможност за интензивно ползване, като във всеки ден може да бъде разделена на две сесии – сутрин и следобед. Това означава, че при пълен капацитет и с различните възможни конфигурации ще могат да се провеждат до 111 сесии месечно, или над 1300 годишно. Част от тях ще бъдат т.нар. open track days, достъпни за ентусиасти и аматьори, други – за обучения, тренировъчни сесии, тестови дни и състезателни срещи.
Lara няма да бъде просто състезателно трасе. Съоръжението ще се използва и като център за безопасно шофиране, чрез организиране на обучителни програми за млади шофьори и курсове за подобряване на уменията на вече активни водачи. Заложена е ясна цел – да се предостави легална, контролирана и безопасна среда за развитие на уменията и удоволствието от шофирането, с което да се намали опасната практика на незаконни улични състезания.
Искаме да ограничим максимално използването на улиците като състезателни трасета. Предвиждаме редица инициативи и предоставяне на пистата за провеждане на обучения, организирането на академии за поставяне на основни знания и умения и не само. Вече сме в контакт с професионалисти в бранша, които могат да провеждат обучения и за повишаване на уменията на любителите моторните спортове на две и четири колела”, посочва Зара Кизирян.
В дългосрочен план, сертификацията от Международните федерации FIA и FIM ще отвори вратата за провеждане на събития от международен ранг. Макар към този етап да няма конкретни заявки за включване в световни шампионати, съоръжението ще бъде напълно подготвено да отговори на високите изисквания на такива форуми.
Засега по-реалистичният интерес е от страна на частни отбори, клубове и организатори от чужбина, които търсят модерна инфраструктура и удобна локация за провеждане на тренировъчни лагери и състезателни уикенди. Именно близостта до Боровец, Белчин и Самоков, както и до столицата София, прави пистата изключително привлекателна дестинация както за спорт, така и за отдих.
Източник: Economic.bg