9.8 C
София
понеделник, 14 апр. 2025

Пивоварната индустрия със зелена визия и еко инвестиции за 6 млн. лева

Най-четени

Още от същото

Двадесет години устойчивост, прозрачност и отговорност отбелязаха от Съюза на пивоварите в България с тазгодишния Пролетен бирен салон. В близо 145-годишната история на бирения бранш у нас последните 20 от тях са най-динамичните, иновативни и изпълнени с много предизвикателства години. Сред главните им приоритети са иновациите в производството, развитието на бирената категория,  екологичните практики за възобновяемост на ресурсите, грижа за работещите в бранша, социалният принос към общностите по местата на бирените фабрики.

Под надслов „изБИРАме устойчиво бъдеще“ организаторите представиха най-важните си достижения и целите, които ще продължат да следват. Разбира се, не липсваха и бирени дегустации на широк асортимент българско пиво.

Данните на СПБ за развитието на индустрията показват, че за последната 2024 г. капиталовите инвестиции в икономическа дейност ,,Производство на пиво и малц“  възлизат на рекордните 80 млн. лева. В сравнение с 2023-а увеличението на дълготрайните материали активи е с 40 на сто, т. е. с 23 млн. лева. Приходите за бюджета от производството и продажбите на бира надхвърлят 435 млн. лева, а добавената стойност на индустрията е 470 милиона. През 2024 г. продажбите на бира в страната са 5 160 000 хектолитра.

,,Качеството на бирата и прозрачността пред потребителите за нейното съдържание и производство са неизменна част от принципите, които следват българските пивовари“, коментира председателят на СПБ Владимир Иванов. Едно от доказателствата за това е, че у нас по лиценз се произвеждат 10 световни марки бира. За последните 12 месеца българските пивовари са добавили в асортимента си над 15 нови продукта включително и две глобални луксозни марки. Той подчерта, че все по-широкото портфолио от безалкохолно пиво е свързано и с политиките на бранша за намаляване на злоупотребата с алкохол. През 2024-а

консумацията на безалкохолна бира у нас е над 80 000 хектолитра,

което представлява увеличение на потреблението с около 35%.

За устойчивото развитие на сектора и постигнатите резултати безспорно най-важно значение имат работещите в пивоварната индустрия. Заместник-председателят на Българската стопанска камара Мария Минчева коментира работодателските практики в пивоварния бранш. Тя обясни, че от първостепенно значение за запазването и развитието на човешкия капитал е позитивната работна среда, иновативните програми за обучения и ангажираност на работниците и служителите, справедливото заплащане и благосъстоянието на работещите. Неслучайно средната заплата в бирената индустрия винаги е сред първите 10 икономически дейности с най-високи доходи на заетите. В края на 2024 г. по данни на НОИ средният осигурителен доход в пивоварните предприятия е 2680 лева,  поясни тя.

Един от стълбовете в ESG политиките на браншовата организация е програмата за зелен преход, чийто крайъгълен камък са усилията на сектора за минимално въздействие на пивоварните върху oĸoлнaтa среда. Бирените компании ежегодно въвеждат практики за зелени иновации, пестене и кръгово оползотворяване на ресурсите със силен фокус върху опаковките и отпадъците от тях. За 2024 г. общо еко инвестициите  са 6 млн. лева.

По думите на изпълнителния директор на СПБ Ивана Радомирова изключително важен приоритет за пивоварната индустрия е

въвеждането в страната на депозитна система за разделно събиране на опаковки от напитки.

Чрез нея всеки ще може да върне употребените кенчета, пластмасовите и стъклените бутилки за многократна употреба в магазинната мрежа срещу сумата на депозита, който вече е заплатил при покупката на бира, бутилирани води и безалкохолни напитки. Така тези опаковки ще могат да бъдат рециклирани, а полученият материал ще се влага в нови бутилки.

Депозитните системи вече са задължителни за всички страни на ЕС, а към момента в 15 от тях вече действат такива. Водещи в този процес навсякъде са бирената и безалкохолната индустрии. В подготовката на българското законодателство за депозитната система към Министерството на околната среда и водите с активното участие на Съюза на пивоварите и Асоциацията на безалкохолните напитки функционира работна група с широко представителство на всички заинтересовани страни.

Бира Beer 2

,,Очакваме до края на април тази година да има готов законопроект за депозитната система,

който след съответните процедури да бъде приет от Народното събрание“, коментира Радомирова. По думите ѝ това е от ключово значение, за да започне същинската дейност по организирането и изграждането на депозитната система. От СПБ подчертават, че този проект е типичен пример за кръгова икономика и зелен преход.

В този контекст всички опаковки, използвани в пивоварната индустрия са 100% рециклируеми. През последните 5 години има устойчива тенденция за намаляване на дела на пластмасовите бутилки за пиво. През 2024 г. членовете на СПБ са пуснали на пазара 4767 тона ПЕТ опаковки, което е с 37 % по-малко от 2020 г. През 2024 г. е спестено и производството на 4100 тона стъклени бутилки, като се отчита увеличение на повторната употреба на 30 на сто от оборотния  амбалаж.

Съюзът на пивоварите в България (СПБ) е представителната организация на производителите на бира, малц и хмел в страната. Членове на сдружението са: ”Болярка – ВТ” АД, „Бритос” ЕООД, „Загорка” АД, „Каменица” АД, „Карлсберг България” АД, „Ломско пиво” АД, „Доровски инвест“ ООД.  Общо те произвеждат 99% от пивото в страната.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации