12.8 C
София
събота, 10 май 2025

Плевен предлага промени за използването на е-тротинетки

Най-четени

Още от същото

Плевен ще предложи промени в местното и национално законодателство с цел ограничаване на инцидентите, предизвикани от електрически тротинетки. Предложенията за изменения в действащата Наредба № 3 за обществения ред при използване на пътни превозни средства на територията на общината и в Закона за движение по пътищата ще бъдат обобщени от работна група, която включва представители на всички институции на местно ниво, ангажирани с проблема – Община Плевен, Общински съвет – Плевен, Областна управа, прокуратура и полиция. Предложените промени ще бъдат внесени до Общинския съвет и до Народното събрание чрез народните представители от 15 МИР – Плевен.

Решението за сформирането и състава на работната група бе прието днес на поредна среща по проблема, инициирана от заместник-кмета с ресор „Обществен ред и сигурност“ на Община Плевен Лидия Петкова. Мнения и предложения за справяне със ситуацията представиха ресорни служители в общинската администрация Николай Георгиев – началник на общинския Инспекторат и инж. Милена Димитрова, общински съветници, част от тях от Постоянната комисия по „Обществен ред и сигурност“ /Генади Тодоров, Ивайло Петров, Борислав Георгиев, Ивайло Минков и Светослав Доков/, областният управител на Област Плевен Николай Абрашев, административният ръководител на Районната прокуратура Владимир Радоев, представители на Областната дирекция на МВР.

„Общинският инспекторат и Областната дирекция на МВР от месеци следят за управлението на електрически тротинетки на забранени за това места в централната градска част на Плевен. Проверките са ежедневни, но тези превозни средства се движат с висока скорост, нямат регистрационни номера, водачите им са с черни каски и е трудно, но не и невъзможно да бъдат установени. В Плевен движението на електрически тротинетки е категорично забранено по цялата пешеходна зона и това е записано в Наредба № 3 за обществения ред при използване на пътни превозни средства на територията на общината. Правила има, но те не се спазват, затова трябва да намерим друго решение на тази все по-притеснителна ситуация“, заяви Лидия Петкова.

За промени в общинската Наредба № 3 се обявиха присъстващите на срещата общински съветници, като направените предложения бяха за допълнения в текста ѝ, от това да се даде право на конфискация на електрическите тротинетки и връщането им на родителите срещу протокол и заплащане на глоба до текстове за пълната забрана на тези превозни средства на територията на Плевен. Коментирани бяха и възможности за разширение на видеонаблюдението в града и използване на записите от общинските камери за идентификация на нарушителите. Засегнат бе и въпросът за вариант на контрол чрез търговците, които предлагат този род превозни средства и въвеждането на регистър на продажбите.

„Проблемът с електрическите тротинетки е сериозен, не само в Плевен. В подобна ситуации са и много други общини. Затова смятам, че са необходими законодателни промени на национално ниво. В предварителен разговор обсъдих въпроса с народния представител Пламен Тачев, който се ангажира да внесе нашите предложения за промени по отношение на електрическите тротинетки в Народното събрание. Идеята е да се създаде ред и безопасност за хората – пешеходци, ползващи тротинетки, велосипеди и всякакви алтернативни превозни средства“, заяви областният управител Николай Абрашев.

Всички позиции и препоръки, представени на срещата, ще бъдат взети предвид от Работната група при изготвяне на предложенията за изменения в местното и национално законодателство, касаещо електрическите тротинетки.

Специализираната акция в Плевен срещу нерегламентираното движение на електрически тротинетки в централната пешеходна част продължава повече от година. Тя бе провокирана от многобройни сигнали и жалби на граждани, обезпокоявани от „летящи тротинетки“. Сред поредния такъв инцидент, който бе заснет от общинските камери и при който пострада служител на реда, Община Плевен за пореден път призова – граждани, родители, институции, за съдействие и подкрепа на кампанията срещу опасното управление на електрически тротинетки. Защото всички носим отговорност и само усилията на Общинския инспекторат и полицията, без подкрепата на обществото, не са достатъчни.

Правилата за индивидуалните електрически превозни средства /ИЕПС/ в община Плевен са регламентирани в действащата Наредба № 3 за обществения ред при използване на пътни превозни средства на територията на общината. Съгласно текстове:

– Движението на тротинетки е забранено в Градската градина, по пл. „Възраждане“, пл. „Стефан Стамболов“, ул. „Васил Левски“ – в зоната от пл. „Възраждане“ до пл. „Свобода“, пешеходните алеи в парк „Кайлъка“, на детските и спортните площадки;

– Лица под 14-годишна възраст нямат право да управляват ИЕПС;

– Лица на възраст от 14 до 16 години могат да управляват ИЕПС само по велосипедната инфраструктура, а навършилите 16-годишна възраст могат да управляват ИЕПС само по велосипедната инфраструктура и по уличната мрежа;

– Всички водачи на тротинетки до 18-годишна възраст са длъжни да използват предпазна каска.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации