Договорните фондове са една от горещите алтернативи за инвеститорите през тази година. Числата също го доказват. Например, към края на март активите на българските инвестиционни фондове са в размер на 3.83 млрд. лева като спрямо същия месец на миналата година те се увеличават с 565.9 млн. лева. В сравнение с декември сумата се увеличава със 114.4 млн. лева.
Този ръст се подкрепя и от инвестиционната стратегия на управляващите дружества и от организирането на нови договорни фондове. В края на март лиценз са имали 160 български инвестиционни фонда.
От началото на юли „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“ предлага дялове от най-новия си взаимен фонд – „ЕЛАНА Алтернативен Депозит“. В него се съчетават нискорисковия профил на банков депозит с достъпността на инвестиционен фонд.
Той може да е полезен за консервативни инвеститори – физически и юридически лица, които търсят гъвкав и ликвиден начин да вложат средства при минимален риск, без да ги „заключват“ в дългосрочни депозити или да губят доходност при теглене.
„ЕЛАНА Алтернативен Депозит“ влага до 100% от активите на инвеститорите в държавни ценни книжа (ДЦК)
на държави с висок кредитен рейтинг и добре работещи икономики с фокус Европа. Известно е, че ДЦК са сред най-нискорисковите активи на финансовите пазари.
В стратегията на фонда има и ограничен брой други инструменти, в които е позволено да инвестира. Такива са банкови депозити и влогове в банки, както и малък процент (до 10%) борсово търгувани фондове, инвестиращи изцяло в ДЦК и влогове в кредитни институции.

Кое прави ДЦК по-сигурни от други финансови инструменти?
Едното предимство е, че при дълговите инструменти, каквито са ДЦК, емитентът на облигацията, било то фирма или държава, е длъжен да изплати купона на облигацията независимо от това дали е генерирал печалба или не. Второто предимство на ДЦК: държавите обикновено са добър платец и много рядко се случва държави да обявят фалит.
„ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“ е водещо управляващо дружество с над 20 години опит в управлението на взаимни фондове и индивидуални портфейли. Компанията предлага девет колективни схеми и инционинвестиционни решения с различен риск и стратегия, съобразени с нуждите на индивидуални и институционални инвеститори.
Източник: Banker.bg