19 C
София
понеделник, 19 май 2025

По-високите данъци свиват икономическия растеж до едва 2% през 2025 г.

Най-четени

Още от същото

Увеличените косвени данъци, по-високите цени на електричеството, комуналните услуги и храните, както и увеличенията на международните мита се очаква да окажат натиск върху икономическите перспективи за България през 2025 г.

За това предупреждават от Европейската комисия в своята пролетна икономическа прогноза, публикувана в понеделник. Припомняме, че от 1 януари 2025 г. ДДС за туристическия и ресторантьорския бранш бе възстановен на 20%, докато акцизите за цигарите бяха вдигнати един път с близо 6% на същата дата и втори път с около 4% на 1 май. Осигурителната тежест също бе увеличена с вдигането на минималния и максималния осигурителни прагове, а освен това прагът за регистрация по ДДС беше свалена от 166 на 100 хил. лв.

Според изчисленията на ЕК икономическият растеж на България ще бъде 2% през 2025 г. и 2.1% през 2026 г. За сравнение, есенните прогнози бяха с оценки за съответно 2.9 и 3% ръст. През 2024 г. българската икономика нарасна с 2.8%.

Причина за значителната низходяща ревизия ЕК намира както във външни, така и във вътрешни фактори, като очаквания по-нисък принос на частното потребление, което в последните години е основен двигател на българската икономика.

Очаква се частното потребление да нарасне по-умерено спрямо 2024 г., ограничено от временно високата инфлация и предпазливото спестяване“, обясняват от ЕК в своя доклад.

Напомняме, че изчисленията на Българска народна банка (БНБ) са за 2.8% растеж през 2025 г. и 2.2% през 2026 г., докато на Министерството на финансите са за съответно 2.8% и 3%.

След еврото инфлацията ще се забави

Положителното от доклада са оценките за инфлацията, която през 2024 г. бе 2.6%. За 2025 г. ЕК очаква средните цени да се повишат с 1 процентен пункт до 3.6 на сто, но след това, през 2026 г., когато се очаква България да бъде приета в еврозоната, да се забавят значително – до 1.8 на сто.

Очаква се високата инфлация, отчетена при храните в началото на 2025 г., да се забави постепенно, следвайки, до голяма степен, международните процеси“, казват икономистите.

Прехвърлянето на ефекта от по-ниските фючърсни цени на петрола върху цените на дребно на енергията и неенергийните промишлени стоки също се очаква да ограничи темпа на поскъпване.

Отделно, безработицата в страната ще продължи да се свива. През 2024 г. тя бе 4.2 на сто, през 2025 г. се очаква да спадне до 4%, а през следващата година – до 3.8 на сто.

Очакват се ограничени загуби на работни места, свързани с влошената икономическа среда и необходимостта от запазване на конкурентоспособността“, посочва се в доклада.

Заплатите в частния сектор ще продължат да се покачват умерено, докато тези в публичната сфера ще се увеличат силно през 2025 г. на фона на стабилното наемане на работни места.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации