По-високият кредитен рейтинг на България ще направи финансирането за бизнеса по-евтино, а това пък ще ускори инвестициите в нови производствени мощности, създавайки повече работни места и по-високи заплати.
Това каза за Economic.bg Йонко Чуклев, финансов и икономически анализатор, коментирайки завишения кредитен рейтинг на страната.
Само дни, след като България получи финално „да“ за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2026 г., международните рейтингови агенции Fitch Ratings и S&P Global Ratings повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна валута на ‘BBB+’ със стабилна перспектива, което е най-високата степен от инвестиционните рейтинги от средния клас.
Миналия уикенд германската Scope Ratings пък даде оценка ’A-’ също със стабилна перспектива на България, която е първата за страната ни от високия инвестиционен клас.
Източник: Министерство на финансите
Според Чуклев, за бизнеса този рейтинг може да се изрази в по-евтини кредити.
Дай Боже, от следващата година да са по-евтини тези кредити. Бизнес заемите в България са на едни нива, които са над средноевропейските“, смята анализаторът.
Накратко, повишаването на кредитния рейтинг на една държава означава по-нисък възприеман риск за инвеститорите и кредиторите, което води до по-ниски лихвени проценти по държавния дълг. Това създава „ефект на разпространение“ – банките и другите кредитори могат да финансират бизнеса по-евтино, защото самите те заемат средства на по-ниска цена. Така заемите за фирмите стават по-достъпни, особено за големите и стабилни компании, които директно или индиректно се влияят от държавния риск.
Източник: Министерство на финансите
Прочетете още
По-висок интерес
Колкото до държавното финансиране, по думите му е възможно много скоро страната ни да види ползите от по-високия рейтинг.
Познавайки психологията на инвеститорите в суверенен дълг, понеже ще влезем в еврозоната и за пръв път сме на ’A-’ като оценка, чисто имиджово най-вероятно ще привлечем малко повече интерес спрямо предходния международен търг“, прогнозира той.
Напомняме, че в края на април финансовото министерство пласира две еврови облигации на международните пазари на обща стойност 4 млрд. евро. Това бяха и първите външни заеми за 2025 г., за която таванът за нов дълг е фиксиран на 18.9 млрд. лв.
В сряда сутрин Министерството на финансите обяви, че е пласирало още две еврови емисии облигации на международните пазари на обща стойност 3.2 млрд. евро (около 6.25 млрд. лв.). Резултатите от аукциона показаха, че България е привлякла силен интерес, постигайки исторически най-ниския спред (т.е. страната ни е възприемана като сигурен кредитополучател и инвеститорите вярват, че заемът ще бъде върнат без проблеми).
Изключително силният инвеститорски интерес, най-високият, достиган до момента, е катализиран от решението на Съвета на ЕС за приемане на страната ни в еврозоната от 01.01.2026 г. и последвалото увеличение на суверенния кредитен рейтинг на България от S&P, Fitch и Scope“, обясняват от МФ.
Дефицит срещу инвестиции
На въпрос какво да направи България, ако иска последващи увеличения на рейтинга, Чуклев подчерта важността на разумно управлявания бюджетен дефицит.
Ако видят международните инвеститори, че си правим инфраструктурата, пускаме я в експлоатация, ако видят, че инвестираме в дигитална свързаност и ползваме дефицита не за текущи разходи, а за инвестиции, тогава ще останем стабилни“, обобщи той.
Източник: Economic.bg