Шест смели компании и една природозащитна организация бяха отличени за своите зелени стъпки в кампанията „Ние променяме“ на ESGnews.bg – първата медийна платформа за популяризиране на ESG в България. От пионери в рециклирането до медийни будители на екосъзнанието, наградените са пример, че устойчивостта не е просто модна дума, а движеща сила.
Специален гост на събитието бе Томаш Свобода, изпълнителен директор на Sustainova – компанията, която стои зад популяризирането на филма Beyond Zero по света. Той ни потапя в предисторията на надигналата се днес зелена вълна. В основата ѝ стои компанията Interface, която още преди десетилетия дръзна да пренапише правилата на играта и да докаже, че бизнесът може да бъде сила за добро.
Как едно прозрение вдъхнови цяла индустрия?
Историята на Interface е завладяващ пример за радикална бизнес трансформация, вдъхновена от прозрението на нейния основател Рей Андерсън. Годината е едва 1994-а, когато въпросите за устойчивостта все още не са се превърнали в горещата тема, от която всеки – волно или неволно – се вълнува днес. Още тогава обаче Андерсън осъзнава вредата, която неговата компания за килими нанася на околната среда. Вместо да се примири, той се захваща със задачата да елиминира всички негативни въздействия до 2020 г.
Рей Андерсън е от онези редки лидери, които са готови да поставят дългосрочното въздействие пред краткосрочната печалба, избирайки „правилното пред лесното“. Трансформацията на неговата компания не само води трансформацията ѝ, но и изгражда силна корпоративна култура, повишава лоялността на служителите и стимулира растеж и международна експанзия.
Понякога постигането на печалба блокира устойчивостта, която често е възприемана като допълнителен разход. Моята задача е да убедя хората, че това не е вярно.“
Възхитен от потенциала на тази история, Свобода предприема стъпки да я разпространи по света, като до момента е помогнал на над 3000 компании да гледат филма, с амбиция да достигне до един милион. Той вижда в историята на Interface „истински икономически и културен шедьовър“, който може да вдъхнови бизнес лидерите да предприемат смели стъпки към декарбонизация, показвайки, че устойчивостта и успехът могат да вървят ръка за ръка.
Вдъхновяващата история на Interface разтърси представите за корпоративна отговорност и остави трайна следа – не върху планетата, а в съзнанието на лидерите по света. На този фон събитието „Ние променяме“ на ESGnews.bg се превърна във вдъхновяваща платформа за споделяне на добри практики и признание за усилията на българския бизнес в посока устойчиво бъдеще.
Наистина много вдъхновяващ филм. Надявам се да е вдъхновил всеки от вас, но по-важното е, че вие не спирате да вдъхновявате всеки ден с вашите инициативи“, заяви Боян Томов, издател на ESGnews.bg.
Българските вдъхновители, отличени от ESGnews.bg
Първата награда отиде при „Аурубис България“ за тяхната четиригодишна програма „Инвестиции за прогрес. България 2027“.
Александра Вангелова и Елгони Никола от компанията благодариха за признанието и заявиха:
Чрез тази инвестиционна програма ние затвърждаваме нашия ангажимент към общността, страната и критичните суровини.“
Astellas Pharma получи втората награда за усилията си в развитието на служителите и изграждането на приобщаваща култура.
Доц. д-р Светослав Ценов, изпълнителен директор на Astellas за България, Унгария, Румъния и Гърция, сподели:
Това за нас е един стимул да продължаваме да развиваме екипите, хората, да влияем максимално много на обществото и околната среда в позитивна посока. Филмът Beyond Zero бе истинско вдъхновение.“
„БАТ България“ бе отличена за кампанията си „Никой не видя“, насочена към проблема с небрежно изхвърлените дребни отпадъци.
Кирил Георгиев, мениджър регулаторни въпроси в компанията, благодари за наградата и подчерта:
Нашата кампания е важна, защото с нея изостряме вниманието към проблема с дребните отпадъци. Амбицията ни е да продължим да надграждаме програмата.“
Награда получи и bTV Media Group за социалната платформа „Добрият пример“.
Господин Йовчев, главен оперативен директор, заяви:
bTV е един от пионерите на зелените инициативи и те се превърнаха в част от нашето ДНК.“
Българо-американска кредитна банка (БАКБ) бе отличена за инициативата „Зеленият път на БАКБ“.
Нели Маркова, ръководител на отдел „Маркетинг и комуникации“, каза:
Ние също се опитахме да разкажем вълнуващи истории за наши клиенти, които успяха да променят своя бизнес, а заедно с тях, правим малки крачки напред към това да променим света.“
Последната награда бе присъдена на съвместния проект на WWF и Кока-Кола „Жив Дунав“.
Бояна Колева, директор „Връзки с обществеността, комуникация и устойчиво развитие“ в Кока-Кола България, подчерта неотложната нужда от ангажираност на всеки за опазване на природата.
Марина Михайлова, ръководител „Корпоративни партньорства“ във WWF България, заяви:
Тази награда е заслужено признание за това как бизнесът може да работи с неправителствения сектор и да полага изключително дълготрайни усилия.“
Източник: Economic.bg