Покачването в цените на жилищата у нас продължава. През първото полугодие на 2025 годинаголемите градове бележат нов ръст в нивата. Почти 20% е той за София спрямо същия период на миналата година. Следва я Варна с движение на годишна база от 18 на сто. В Пловдив жилищата поскъпват с 15%, а в Бургас – 12 процента. Това отбелязват в анализ от компанията за недвижими имоти „Имотека“, описващ картината на пазара на жилища в първите шест месеца на годината.
„Цените продължават повишението си, като това е резултат от два основни фактора. Първият е чисто житейски – хората се стремят да покрият жилищните си нужди, да се преместят от имот под наем в собствен такъв или да подобрят качеството си на живот, купувайки по-голям и комфортен апартамент. Вторият фактор е стремежът към вложение на спестяванията и разумна инвестиция, катализиран допълнително от предстоящото влизане на страната в еврозоната”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“.
По думите му, именно вторият мотив на купувачите е причината за
значително по-бързите сделки.
В София периодът, в който клиентите вземат решение за покупка, се скъсява с над 30% на годишна база, а във Варна – с близо 10 процента. В Бургас клиентите обмислят сделката си с 28% по-бързо спрямо миналата година.
Инвестиционните настроения на купувачите рефлектират по-осезаемо на пазара на ново строителство, посочват още от „Имотека“. Ако инвестиционните сделки в София са общо 21% през шестмесечието, то на пазара на нови проекти те формират дял от 31 на сто. Още по-категорични са показателите във Варна – ако от общия обем жилищни имоти с инвестиционна цел се купуват 23%, при новото строителство този мотив движи 42% от купувачите. В Пловдив картинта е идентична – двоен е делът на инвестиращите в нови проекти в сравнение с останалите.
„Новото строителство се утвърди като предпочитан инвестиционен инструмент у нас.

Тези купувачи виждат в него по-голям потенциал за реализиране на печалба. От една страна, заради опцията за препродажба на по-висока цена, от друга – защото вярват, че потенциалните наематели за тези имоти са повече на брой и по-надеждни”, казва Явор Пейчев.
Класическият пазар на продавача проличава и в друг устойчив пазарен тренд. Много малка част от сделките – около 5%, търпят коментар в цената с над 10 000 евро.
Повечето отстъпки, които наблюдават от „Имотека“, са дори под класическия търговски компромис от 5000 евро. Единствено в Пловдив средната цена на сделката е с 4000 евро по-ниска от офертната. Във Варна отстъпките са в размер на 2000 евро, в Бургас – с 1000 евро.
В столицата крайната стойност на сделката не се изменя спрямо първоначално обявената.
Според Пейчев това се дължи на реалистичното ценообразуване от страна на инвеститорите и все по-доброто им разбиране на нуждите на купувачите.
Източник: Banker.bg