12.8 C
София
събота, 10 май 2025

Поредно българско правителство заобикаля  Сребърния фонд

Най-четени

Още от същото

Тези дни стана ясно, че правителството тръгва към частична продажба на неизползваеми държавни имоти. Приходите ще постъпват във специален фонд, който ще финансира само изграждане на детски градини и училища.Това няма нищо общо със законовото изискване приходите от приватизация и концесионите такси да постъпват в Сребърния фонд, създаден в подкрепа на пенсионната система.

Кабинетът е анализирал над 4400 имота държавна собственост и поема курс към продажба на имоти с отпаднала необходимост, които генерират разходи. Средствата ще постъпят  в специален фонд, който със Закона за държавната собственост ще бъде създаден към министъра на регионалното развитие и благоустройството, коментира премиерът Росен Желязков. Той допълни, че кабинетът се надява веднъж завинаги да реши проблема с нуждата от нова социална инфраструктура.

 „Държавните активи ще служат за създаването и поддържането ремонта на други държавни активи, за които обществото отдавна е заявило своите потребности“, отбеляза Желязков.

Междувременно стана ясно, че са изготвени промени в Закона за държавната собственост, с които правителството

ще отнеме ексклузивното право на Министерството на отбраната

само да продава имоти.

Занапред и при военните имоти това ще се прави от Агенцията за публичните предприятия и контрол през поддържаната публична електронна платформа. Военните разполагат с най-големите държавни терени, огромна част от които с отпаднала необходимост.

В крайна сметка Държавният фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система – Сребърният фонд, пак ще остане в немилост. Както „Банкеръ” вече писа,

в неговият баланс към края на 2024 г. за първи път се появи и минус.

Това показаха данните на Министерството на финансите за състоянието на Сребърния фонд през 2024-та. Приходите  от всички източници за захранване на пенсионната ни система са минус 60 млн. лeва. Всъщност от фонда са извадени 90.56 млн. лв., но те са частично намалени с 30.56 млн. лв. приходи от лихви. Така той приключи годината с общ обем на средствата 4.169 млрд. лв., при положение, че към септември 2024-та те са били 4.229 млрд. лева.

Сумата е едва с 265 млн. лв. повече в сравнение с декември 2023 година. По сметката на фонда

през декември са преведени 12.69 млн. лв. от частните пенсионни дружества.

Това са прехвърлените партиди на онези осигурени лица, които са се отказали от втора пенсия в универсален пенсионен фонд и са пожелали да се пенсионират изцяло с пенсия от държавния фонд в НОИ.  Тези средства временно се съхраняват в Сребърния фонд, а когато титулярът им получи право на пенсия, се прехвърлят в НОИ. През декември във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване са прехвърлени 132,04 млн. лв., които са били натрупани в Сребърния фонд по-рано през годината.

От финансовото министерство лаконично коментираха какви държавни харчове са причината за изтеглянето на споменатите 90 млн. лева: „На основание чл. 129, ал. 15 от Кодекса за социално осигуряване, съобразно разпоредбите на чл. 129, ал. 18 от същия кодекс и при спазване изискванията на чл. 22, ал. 2 и ал. 3 от Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система през месец декември са прехвърлени средства във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване в размер на 132.04 млн. лева”.

Сребърният фонд по закон се

попълва с приходи от приватизация и от концесии, както и с бюджетни излишъци,

като идеята при създаването му през 2007 г. бе да натрупа за десетина години поне 10 млрд. лв., които да послужат за буфер при затруднения с изплащане на пенсиите. Сумата обаче набъбва изключително бавно и в момента едва ли може да покрие пенсионни плащания за повече от два-три месеца. Причината е, че източниците на фонда трайно пресъхват. Приватизация от години почти няма, а бюджетни излишъци – още по-малко. Така единственият източник на постъпления останаха концесиите.

Впрочем фондът отдавна не е самостоятелна институция,

а е част от фискалния резерв като негов неснижаем остатък.

Остатъкът обаче има значение само в края на годината, а месец по месец правителството може да го използва както намери за добре.

Последната му „употреба” е като временен склад за парите на тези българи, които са напуснали втория пенсионен стълб и са се прехвърлили към държавното пенсионно осигуряване на НОИ. Интересното е, че независимо колко пари прехвърля осигуреният до неотдавна за втора, частна пенсия, средствата влизат в Сребърния фонд без партида и се смесват с общите постъпления.

Заобикалянето на

Сребърния фонд се превърна в практика за българските правителства,

още от първия кабинет на ГЕРБ, чийто финансов министър беше Симеон Дянков. Вероятно малцина помнят кога и защо бе създадена Държавната консолидационна компания. Неясните критерии за възникването й и хаотичният подбор на фирми от различни сектори – и добре работещи, и в ликвидация, днес говорят единствено, че орисниците й не са й дали добра благословия.

Официалният мотив  за възникването й пък бе доволно безличен: „създава се в изпълнение на антикризисната програма на правителството, одобрена от Министерския съвет“, каквото и да е означавало това в 2010 година.

Впоследствие скандалното дружество сви печалбата си, въпреки огромните приходи, които пристигаха на склад в него. Приходи, който трябваше да постъпят в Сребърния фонд, както става и сега.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации