Германският автомобилен гигант Porsche регистрира рязък спад в доставките за Китай и Европа през първото тримесечие на 2025 г. Отчасти причината се крие в спирането на производството на определени модели, които не отговарят на законите на ЕС за киберсигурност, предава Euronews.
Продажбите се сринаха с 42% в Китай до 9 471 бройки, а в Европа, с изключение на Германия, спаднаха с 10% до 18 017 бройки през първото тримесечие. Доставките за Германия спаднаха с 34% до 7 495 бройки.
Акциите на Porsche AG се повишиха с 0.27% в сряда сутринта на фондовата борса във Франкфурт. Акциите на компанията обаче са се обезценили с 26.6% от началото на годината.
Доставките на Porsche в световен мащаб също спадат – с 8% до 71 470 бройки през първото тримесечие на 2025 г.
Въпреки че продажбите на компанията в Северна Америка нараснаха с 37% до 20 698 бройки, но това не беше достатъчно, за да компенсира по-слабото представяне на други големи пазари.
Porsche отдаде този стабилен растеж в Северна Америка на „свързани с вноса забавяния в доставките на някои моделни линии през същия период на миналата година“, с няколко ограничения върху китайските автомобилни части.
Компанията прекрати производството на версиите с двигател с вътрешно горене (ICE) на моделите 718 Cayman и 718 Boxster в ЕС, тъй като те не отговарят на новите закони за киберсигурност на Блока. Тези разпоредби изискват да има система за управление на киберсигурността (CSMS) през целия жизнен цикъл на автомобила.
Porsche ще спре глобалното производство на версията с двигател с вътрешно горене на тези два модела до средата на 2025 г. и планира да пусне изцяло електрически версии на тези модели някъде тази година.
Версията с двигател с вътрешно горене на модела Porsche Macan също е спряна от производство в ЕС.
Засилващата се конкуренция от Китай, ескалиращата търговска война, както и изоставащото глобално търсене са основни фактори, допринесли за разочароващото общо представяне на Porsche през първото тримесечие.
Относно перспективите за цялата година, Матиас Бекер, член на изпълнителния съвет по продажбите и маркетинга на Porsche AG, каза:
Porsche разполага с много млада и изключително атрактивна продуктова гама. Търсенето от страна на клиентите остава на солидно ниво. В същото време компанията инвестира в марката и продуктовото портфолио, за да може да реагира гъвкаво на изискванията на клиентите.“
„Работим в тясно сътрудничество с различните региони на продажби и ще се фокусираме последователно върху съчетаването на търсенето и предлагането в съответствие с нашата стратегия „Стойност пред обем“, добави Бекер.
Американските мита удрят пазара
Ескалиращите глобални тарифи на президента на САЩ Доналд Тръмп доведоха до голяма несигурност в световната автомобилна индустрия. 25% мита върху вноса на автомобили в САЩ доведе до нарастващи опасения, че вносителите ще бъдат принудени да прехвърлят тези разходи върху потребителите, което може да има отрицателно въздействие и върху пазарните дялове на автомобилните компании.
Тези тарифи биха могли също така да принудят производителите на автомобили да преосмислят настоящите си стратегии за производство, дистрибуция и маркетинг. Това може да включва преместване на производствените заводи на по-благоприятни места, както и повече инвестиции в развитието на други пазари.
В момента Porsche внася всичките си автомобили, продавани в САЩ, от Малайзия и Европа, което го прави изключително уязвим към новите вносни мита. Morningstar Equity Research даде на Porsche висок рейтинг за несигурност, като същевременно намали оценката му за справедлива стойност с 11% до 64 евро на акция.
Източник: Economic.bg