22.8 C
София
събота, 26 юли 2025

Повече пари за медиците: Три законопроекта минаха на първо четене

Най-четени

Още от същото

Народното събрание разгледа на първо четене четири законопроекта за промени в Закона за лечебните заведения, насочени към повишаване на възнагражденията на медицинските специалисти. Те са внесени от парламентарните групи на ГЕРБ, „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“ и „Величие“.  Три от проектите – на ГЕРБ, ПП-ДБ и проруската партия получиха подкрепа в пленарната зала. Единствено предложението на „Величие“ не беше прието. Одобрените текстове ще бъдат обединени в общ законопроект в ресорната комисия по здравеопазване.

Санкции за неизпълнение и колективен договор

Идеята на ГЕРБ, подкрепена от „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“, предвижда възнагражденията на специализантите да се договарят чрез колективен трудов договор, а не да се фиксират нормативно. Законопроектът въвежда и глоби до 15 000 лв. за директори на лечебни заведения, които не спазват договорените условия за заплащане. Още: Здравна комисия прие три проекта за специализантите

По време на дебатите бившият здравен министър проф. Костадин Ангелов заяви, че ГЕРБ ще подкрепи всички предложения, с изключение на това на „Величие“, тъй като според тях то залага на неподходящ механизъм за фиксиране на заплати.

Минимум 150% от средната заплата за лекар без специалност 

ПП-ДБ настояват основната заплата на младите лекари без специалност да бъде не по-малка от 150% от средната брутна заплата за страната. Според тях това е напълно изпълнимо в рамките на държавния бюджет и би осигурило достойни условия за работа. Още: Предложение: Държавата да удря по джоба на директорите на болници, ако нарушат изискванията за заплати

Лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев припомни, че след премахването на COVID-добавките през 2022 г. заплатите на медицинските работници са били увеличени с около 60% чрез целенасочени мерки:

„Около 60% от болниците, в които работят над 80% от специалистите, успяха да постигнат повишения – до 2000 лв. за лекар, 1500 лв. за медицинска сестра – в рамките на съществуващите си бюджети. За останалите болници беше създаден фонд от НЗОК в размер на 60–80 млн. лв. Това е възможно, когато се работи с конкретни данни – болница по болница – и се разпределят целево средствата, а не се разпиляват без анализ.“

Обвързване със средната заплата и таван за директорите 

„Възраждане“ предлагат заплатите в болниците да се обвържат с националната средна брутна заплата, както и да се въведе допълнително възнаграждение за придобита квалификация, както и за нощен труд. Те настояват и за въвеждане на таван на възнагражденията, с аргумента, че се касае за публичен ресурс. Още: ПП предлага по-високи заплати на младите лекари: Ето цифрите

„Високите възнаграждения на болнични директори скандализират – често те са несъразмерни спрямо тези на лекарите, сестрите и санитарите. Здравето няма цвят и не бива да се използва политически“, заяви депутатът от формацията Маргарита Махадева, бивша медицинска сестра в „Пирогов“.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации