Унищожаването на горите по света достигна най-високото си ниво през 2024 г. поради рязкото увеличаване на пожарите, причинени от глобалното затопляне.
Анализ на Университета на Мериленд, публикуван в Global Forest Watch, показва, че от бразилската Амазонка до сибирската тайга горите изчезват с рекордна скорост, губейки през миналата година площ с размерите на Италия.
За първи път, откакто се правят глобални изследвания, водеща причина за загубите в тропическите региони, където се намират най-богатите на биоразнообразие гори на планетата, станаха пожарите. Бореалните гори в Канада и Сибир също продължиха да горят през миналата година.
Проф. Мат Хансен, съдиректор на Glad Lab в Университета на Мериленд, определя новите данни като „плашещи“, докато Елизабет Голдман, съдиректор на Global Forest Watch, заяви, че те са „несравними с това, което сме виждали през последните над 20 години“.
През 2024 г. Бразилия е отговорна за 42% от цялата загуба на девствени тропически гори, губейки над 25 000 кв. километра поради пожари и най-тежката суша в историята в района на Амазонка. Тези данни се различават от официалната бразилска статистика, която използва различни дефиниции за обезлесяването, не включващи пожарите.
В Боливия загубата на недокоснати досега гори се е увеличила почти пет пъти от 2020 г. насам, достигайки над 14 000 кв. км., което я класира на второ място след Бразилия по общи загуби. Причините – суша, пожари и правителствени политики, насърчаващи разширяването на селскостопанските площи за соя, говедовъдство и захарна тръстика.
На климатичната конференция Cop26 в Глазгоу през 2021 година над 140 световни лидери се ангажираха да спрат обезлесяването до края на десетилетието, но по-малко от четири години по-късно страните са далеч от целта.
Въпреки рекордните загуби обаче има и области на надежда. Например загубата на девствени гори в Индонезия и Малайзия остава сравнително ниска.
Източник: Banker.bg