6.8 C
София
сряда, 16 апр. 2025

ПП-ДБ пак предлагат намаление на комисионите за посредниците на винетки

Най-четени

Още от същото

Комисионите, които получават националните доставчици на услуги (НДУ) при продажбата на пътни такси, да бъдат намалени на 4%, предлагат „Продължаваме промяната – Демократична България“ с промени в Закона за пътищата. Сега т.нар. посредници взимат 7 на сто от всяка продадена винетка в страната. Законопроектът е входиран на 4 април в Народното събрание, като реално това е третият пореден опит на коалицията през последните 2 години да прокара подобни промени в тол системата.

Припомняме, че подобни промениха бяха предложени в състава на 48-ото Народно събрание, но не бяха приети. В рамките на 49-ия парламент коалицията отново се опита да прокара промените, но те така и не се реализираха.

В интервю за Economic.bg тогава един от вносителите – Божидар Божанов – коментира, че това може да стане и само с промяна от страна на АПИ в Общите условия по договорите, сключени с НДУ-тата. Въпреки това бившият министър на е-управлението заяви, че вносителите искат да дадат повече основания за това и със законодателна промяна.

Сега законопроектът е разпределен за гледане в Регионална комисия, която е водеща, както и в Комисия по електронно управление. Предстои да бъде обсъден в сряда от водещата комисия. 

Какво се предлага?

Както при предишните опити, и сега една от най-важните промени е свързана с процента комисиона, който получават националните доставчици на услугите (НДУ). Те се явяват вид посредници и при всяка продажба на винетка получават 7 на сто от стойността. Законопроектът на ПП-ДБ предлага този процент да бъде намален до 4 на сто от цената на съответната електронна винетка или маршрутна карта.

Сега ще намалим комисионата за НДУ-тата, която след това се разпределя по веригата. Така на практика намаляваме за всички. Те как ще се разпределят помежду си, те ще си решат“, коментира за Economic.bg Божидар Божанов.

В предишните законопроекти коалицията предлагаше намаление до 3 на сто. Божанов уточни, че при предишните обсъждания са изразени мнения, че 3% ще е малко, тъй като някои по-малки обекти, които няма да могат да си позволят директна интеграция с АПИ, ще трябва да минат над 5% и ще трябва да се обедини комисионата между тях.

За да имат стимул и малките обекти да продават, я вдигнахме малко. Това е горна граница“, посочи Божанов.

Друга промяна, която ПП-ДБ отново предлагат, е свързана именно с т.нар. търговци по веригата. Това обикновено са големи бензиностанции, банки и телекоми, от които може да се купуват винетки и тол. Въпросните 7% комисиони постъпват в НДУ-тата, а те от своя страна предоставят част от сумите на тези търговци.

Коалицията предлага АПИ да сключва договори директно с такива търговци за продажбата на електронни винетки и маршрутни карти. Допълва се, че с една организация могат да бъдат сключени отделни договори за различните услуги.

При предишните законопроекти, които не успяха да минат в предишните състави на парламента, идеята на тези промени бе търговците да се отделят от НДУ-тата, за да се премахне излишен посредник и тази комисиона за тях да отпадне.

На въпрос дали така всъщност „посредниците“ в система няма на практика да се увеличат, Божанов казва, че „така се премахва едно ниво на посредниците.“

Това съкращава пътя на посредниците“, коментира народният представител.

Това обаче най-вероятно няма да е приложимо за всички търговци. НДУ-тата ще останат посредници между търговците и клиентите при продажби на винетки, „когато става въпрос за много малки обекти, които не могат да направят интеграция с АПИ.“ .

Припомняме, че към момента въпросните НДУ-та са две – „Интелигентни трафик системи“ и „Диджитол“. Последните данни за техните комисиони са за 2023 г., когато стана ясно, че са получили над 57.2 млн. лв.

През последната година и половина Агенция „Пътна инфраструктура“ се опита да увеличи конкуренцията, като подписа договор с две компании – „Тол България“ и „Нипо-Електроникс“. Преди да започнат да продават пътни такси обаче те трябваше да бъдат интегрирани с тол системата. Трета компания – „Иком“ – по последна информация трябваше да предостави актуален план за опериране и тогава да пристъпи към подписване на договор.

В интервю за БТВ бившият регионален министър Андрей Цеков посочи, че всъщност тези договори не са били продължени и са прекратени. Тази информация до момента нито се потвърждава, нито се отхвърля от АПИ и МРРБ. 

Economic.bg изпрати запитване по темата до МРРБ и АПИ относно какво се случва с интеграцията на компаниите преди интервюто на Цеков и очаква отговори. Крайният срок, който медията ни бе дала, бе 14 април. До момента на публикуване на материала отговори не постъпиха.

И още

Предлага се АПИ да проверява служебно данните, подадени при закупуване на електронна винетка, в националния регистър на пътните превозни средства.

Също така се предвижда Пътната агенция да предоставя програмни интерфейси директно на юридически лица с големи автопаркове и така да автоматизира покупките на винетки. Сега някои от големите компании използват НДУ за тази цел.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации