8.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Правителството обеща вече наистина да вземе мерки срещу войната по пътищата

Най-четени

Още от същото

Кабинетът се заема с пътната безопасност в страната. Това беше лайтмотивът по време на междуведомственото заседание, свикано по повод тежкия пътен инцидент край селата Радомирци и Телиш, при който загина 12-годишно момиче. За събота се организира мащабен протест срещу правителството заради бездействието на държавата по повод войната по пътищата.

Разбира се, всяко правителство повтаря този лайтмотив, но досега ситуацията само се влошава – и откъм състояние на пътищата, и откъм поведението на шофьорите, регистрирането на нарушенията и тяхното санкциониране.

Сега премиерът Росен Желязков, който беше транспортен министър в периода 2018 – 2021 г., вече обещава конкретни мерки – 37 на брой. те са насочени към намаляване на пътния травматизъм в страната с цел ограничение на тежките катастрофи.

Въпросните мерки са идентифицирани от междуведомствена работна група, сформирана преди 2 месеца, изрично подчерта Желязков. по неговите думи всички рискови участъци, по които предстои да започнат действия през следващите месеци, ще бъдат публикувани публично „с цел упражняване на граждански контрол.“ Държавният бюджет ще подсигури всичко, което ще бъде предприето.

Това правителство няма да носи отговорност за действията и бездействията на предходните правителства. Ще поемем ясна политическа отговорност за действията, които ще бъдат представени публично и ще бъдат обвързани с конкретни отговорни лица, срокове и механизми за контрол на разходването на публични средства“, заяви премиерът.

Дейностите ще се извършват по договорите за поддръжка от 2022 г., стана ясно още от думите на Желязков.

До средата на годината, със средства от тол системата, ще бъде въведен контрол на скоростта на база видеонаблюдение от самата тол система. В момента има ясни разчети за сроковете и ясни ангажименти от страна на съответните министри“, коментира още премиерът.

Транспортният министър Гроздан Караджов обяви някои от мерките, които ще бъдат приети от кабинета в сряда. Предвижда се едновременно установяване, наказване и връчване на наказателни постановления на нарушителите, за да не се укриват. Ще се повиши контролът при превоза на деца и ученици, като за целта ще бъдат въведени задължителни технически средства, които да не позволяват стартиране на автомобила, ако водачът е употребил алкохол или наркотици.

Ще се използват всички автоматични системи на общините, МВР и други органи, като на база на техните данни ще се издават и връчват наказателни постановления.

Когато стане възможна и лична идентификация по електронен път, това ще се случва електронно.“

В момента няма орган, който да разследва тежките автотранспортни произшествия. Има независими бордове в жп транспорта, авиацията и морския транспорт, но не и в автотранспорта. Предвиждат се законови промени, за да може това да се промени.

Средствата от Фонда за безопасност на движението ще се насочват към общини и централна амдинистрация, но само с цел повишение на безопасността на движението.

Регионалният министър Иван Иванов пък повтори тезата на председателя на АПИ инж. Йордан Вълчев, че ако не беше забавено строителството на магистрала „Хемус“ и пътя Видин – Ботевград, тежкият трафик нямаше да бъде пренасочван по други участъци и „нямаше да се увреди пътната настилка до такава степен.“

По думите на Иванов 36-те участъка, които са идентифицирани като критични, ще бъдат ремонтирани, като дейностите ще започват буквално от утре, 9 април 2025 г. След одобрението на доклада, АПИ ще публикува на страницата си конкретните дейности и сроковете за тяхното изпълнение. Ще има санкции при неизпълнение.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев заяви, че е подготвен законопроект, свързан с основни проблеми при налагането на ефективни наказания за нарушителите, като бавното правосъдие. Предвижда се затягане на контрола върху вещите лица, чиито експертизи имат определящо значение за изхода на делата. Съдиите ще могат по-лесно да разпитват такива лица и ще поемат повече ангажименти.

Въвежда се задължително обучение и изпити, организирани от страна на държавата. Обсъжда се и законопроект, който позволява общинските камери да се използват за санкциониране на нарушителите.

От страна на МВР се предвижда намаление на максималната скорост за движение по магистралите до 130 км в час. Също така цивилни автомобили на МВР ще следят трафика.

Проведен е експеримент от 3 до 6 април, при който такива цивилни автомобили са подавали информация на униформени полицаи. Резултатите от анализа показват значително увеличение на установените нарушения.

Ще се завиши контролът чрез използване на целия наличен полицейски състав от Националната полиция, Жандармерията и Граничната полиция. Те имат правомощия да връчват наказателни постановления на лица, преминаващи държавната граница.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации