10.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Приеха на второ четене промените в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура

Най-четени

Още от същото

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, „Възраждане“, ДПС – „Ново начало“, „БСП – Обединена левица“, ДПС – ДПС и „Има такъв народ“ парламентът прие на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура с вносител – Министерски съвет. Депутатите от МЕЧ гласуваха „Въздържал се“, а от „Величие“ – „Против“.

С промените се цели подобряване на действащите разпоредби с оглед необходимостта от бързото разгръщане на електронните съобщителни мрежи с много голям капацитет, включително и до малки и отдалечени населени места.

Една от предвидените мерки в Националния план за възстановяване и устойчивост е изграждане в кратки срокове на мрежи с много голям капацитет и 5G свързаност с фокус към по-слабо населени и отдалечени селски райони, разширяване на географското покритие на държавната оптична мрежа и свързване на всички общински центрове.

Законопроектът въвежда методика за изчисляване размера на обезщетенията за възникнали сервитути върху имоти – частна държавна или общинска собственост, за изграждането на нова или разширяването на съществуваща физическа инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи.

Предвижда се приемането на наредба, която да определя правилата и нормите за проектиране, изграждане и премахване на физическа инфраструктура, като наредбата ще се приема от Министерския съвет по предложение на министъра на транспорта и съобщенията.

Със Законопроекта се въвеждат мерки за облекчаване на административните процедури, свързани с издаването на актове от компетентните органи за изграждане, поддържане, развитие и модернизиране на физическата инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи в съществуващите пътища, намиращи се в труднодостъпни населени места, земеделски и горски територии.

Предлагат се и промени и в Закона за устройство на територията, с които се създават условия за еднакво третиране и прилагане на законовите разпоредби относно разполагането на електронни съобщителни мрежи и приемно-предавателни станции от страна на различните административни органи.

Със Законопроекта се създава възможност за общинската администрация да поиска от възложителя обезпечение, което да гарантира задължението му за възстановяване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства с нарушена цялост, като обезпечението може да бъде паричен гаранционен депозит или банкова гаранция.

Предвижда се обезпечението да се изисква след влизане в сила на разрешението за строеж и да се възстановява в тримесечен срок след края на дейностите, като размерът на обезпечението ще се определя от общинската администрация.

Приетият законопроектът предвижда промяна на категоризацията на строежите, свързани с физическата инфраструктура за разполагане на електронни съобщителни мрежи, като се прави разграничение между активното и пасивното оборудване при изграждането на различните типове обекти.

Предвиждат се и редица изключения, при които отпада изискването за одобрен подробен устройствен план за разполагане на електронни съобщителни мрежи и приемно-предавателни станции.

Отпада и изискването за одобрен инвестиционен проект при издаването на разрешение за строеж за изграждане на физическа инфраструктура върху покривните пространства или фасади на съществуващи сгради или вътре в тях, предназначена за разполагане на приемно-предавателни станции или на радиосъоръжения. Това важи и когато се налага основен ремонт на приемно-предавателните станции и на тяхната физическа инфраструктура, когато не се налага да бъдат изпълнени изкопни или строително-монтажни работи, променящи конструкцията, вида на конструктивните елементи или натоварвания на съответните съоръжения.

След приемането на законопроекта министърът на транспорта Гроздан Караджов, който присъстваше в пленарната зала, благодари на депутатите за подкрепата.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации