Най-голямото европейско пристанище – Ротердам, се подготвя за потенциален конфликт с Русия като запазва пространство за кораби, пренасящи военни запаси и планира къде да ги пренасочи, ако избухне война. Главният изпълнителен директор на Пристанищните власти на града съгласува със съседния Антверпен начина на управление, ако пристигнат британски, канадски и американски плавателни съдове и доставки.
„Не всеки терминал е подходящ за обработката на военни товари“, обяснява пристанищната управа и допълва, че ако трябва да бъдат изпратени големи количества военни стоки, трябва да се обърне към Антверпен или други пристанища, които да поемат част от тях.
Мерките на Ротердам са част от вълната от приготовления за война на Стария континент. Европейският съюз вече подготвя план за превъоръжаване на стойност 800 млрд. евро, който трябва да направи общността по-самостоятелна в сферата на отбраната в отговор на изискванията на американския президент Доналд Тръмп, както и за да отблъсне руска агресия след като войната на руския лидер Владимир Путин срещу Украйна навлезе в четвъртата си година.
Нидерландия, редом с партньорите си от НАТО, обеща да повиши военните разходи до 5% от БВП. През май нидерландското министерство на отбраната разпореди Ротердам да осигури специално пространство за обработка на кораби, пренасящи военни товари по искане на северноатлантическия блок.
По информация на пристанищните власти, един или повече плавателни съда могат да останат на кей за няколко седмици четири или пет пъти годишно, въпреки че местоположението може да се смени. Терминалът за контейнери на Ротердам е единственото място, където мунициите могат да се прехвърлят безопасно от един кораб на друг. Ще се провеждат и амфибийни военни учения по няколко пъти годишно.
Пристанище Ротердам е обработвало оръжия и преди, със скок на активността по време на войната в Залива през 2003-а, но дори в разгара на студената война не е имало точно определен кей за целта. Антверпен редовно получава доставки на американските военни части, разположени в Европа.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди членовете на алианса през юни, че Русия може да атакува някой от тях до 2030 година.
Ротердам се простира на 42 км по протежението на река Маас в Нидерландия. Портът обработва по 436 млн. тона товари годишно, приема 28 хиляди плавателни съда по море и 91 хиляди по река от Германия и вътрешността на Европа. Той загуби около 8% от търговския си оборот след като ЕС наложи санкции на Русия след пълномащабното й нахлуване в Украйна. Антверпен обработва по 240 млн. тона карго годишно, което го прави второто по големина пристанище на Стария континент.
Двата порта работят заедно, за да подобрят самостоятелността на Европа и да я направят по-устойчива, извлекли поуки от пандемията от КОВИД-19, оставила Старият континент зависим от неколцина доставчици като Индия и Китай. Както и от рязкото пресекване на петролните потоци от Русия след нахлуването й в Украйна през 2022-а.
Целта е да се натрупат стратегически запаси от важни метали и редкоземни елементи, както беше направено със суровия петрол. Брюксел упълномощи държавите от блока да поддържат стигащи за 90 дни резерви от горивото след петролния шок от 1973-а когато арабските производители орязаха доставките, за да окажат натиск върху Запада по време на конфликта с Израел.
Районите около пристанищата, които имат добри мрежи за дистрибуция, са подходящи за складираните на подобни запаси. Част от стратегическия петролен резерв на Нидерландия е именно в Ротердам.
ЕС трябва да обяви „стратегия за натрупване на запаси“ на 8 юли, която ще обхваща медицински доставки, страгически суровини, енергийни съоръжения, подслон и потенциално храна и вода.
Източник: Banker.bg