28.8 C
София
понеделник, 21 юли 2025

Производители на шистов петрол скочиха един срещу друг след теч на токсични води

Най-четени

Още от същото

Токсичната вода, която блика от петролни кладенци в Пермския басейн в Тексас и Ню Мексико предизвика тревоги за околната среда и дори земетресения. Днес проблемът се е изострил дотолкова, че обърна производителите един срещу друг. В текущ случай в окръг Ловинг в щата Тексас (с население от 48 души) сондьор от Ню Мексико обвини Devon Energy и друга компания, че са съсипали находищата му като са ги надовнили с отпадни води.

Фирмата Stateline Operating LLC, чийто акции не са регистрирани на борсата, твърди, че Devon и специализираната в изхвърлянето на вода Aris Water Solutions напомпват толкова много течност под земята в Пермския басейн, че тя изтича в съдържащ суров петрол скален слой, което прави невъзможно извличането на суровината, става ясно от заявление, внесено в съда през април.

Производителят от Ню Мексико посочва в иска си до съда, че тези инжекции са причинили „трайни щети на кладенците на Stateline и на производството, както и необратими загуби на петрол и газ“. Компанията претендира да бъде обезщетена със 180 млн. щ. долара за нанесените поражения.

„Aris отхвърля категорично, че каквато и да било вода, изхвърлена в кладенците му, е нанесла по някакъв начин щети на производството на Stateline Operating“, посочва в официално изявление юрист на фирмата. В заявление в съда по делото, заведено през 2023-а, Devon и Aris твърдят, че двугодишната давност по казуса на Stateline е изтекла.

В Пермския басейн се произвежда толкова петрол колкото е общият добив на Ирак и Кувейт. Но кладенците му генерират до пет барела отпадъчни течности, наситени с химикали, което създава огромно предизвикателство пред обезвреждането им. Изпомпването на замърсената вода дълбоко изпод земята предизвиква земетресения, а инжектирането й в по-плитки формации води до течове и изригвания на кладенци. Това е проблем, който заплашва да повиши разходите за сондьорите точно когато се трупат доказателства, че производството на черно злато в Съединените щати е достигнало своя пик.

Регулаторните органи на щат Тексас предупредиха, че отпадната вода от фракинга в Пермския басейн предизвиква увеличение на подземното налягане на широки площи. Те дори са въвели тавани на равнището на водното налягане заради „физически ограничения на резервоарите за отпадъци“. Щат Ню Мексико има по-стриктни правила за изхвърляне, резултатът от които са милиони барели отпадни води, помпани в Тексас всеки ден.

Инжектирането на отпадни води под земята „създава геоложки и ценови проблеми, които имат потенциал да се задълбочат и да наложат кладенците да се разположат по-далече от производствените райони (заради налягането), повишавайки разходите за управление на водата“, посочи в анализ за инвеститорите Скот Грубер – анализатор в „Ситигруп“.

В началото на годината Coterra Energy беше принудена да прекрати част от производството на суров петрол в Пермския басейн след като флуиди изтекоха в кладенците й. Случаят със Stateline обаче е необичаен, защото противопоставя един оператор на отпадни води срещу друг.

Окръг Ловинг, където се намират кладенците за отпадъчни води, за които Stateline твърди, че са изпускали замърсена течност в производствената му зона, е отчел едно от най-големите завишения на инжектирането на отпадни води в Пермския планински район, според консултантската фирма от бранша Enverus. Като цяло, количеството на тези флуиди е скочили над седем пъти през последните 15 години във всички краища на въпросния регион.

„Кожодерството е значително“, твърди Стийв Дийдрихс – директор на звеното за разследване на петрол и газ в Enverus

В основата на този казус е кога точно Stateline е разкрила риска от щети от инжектираните отпадъчни води. Според адвокатите на Devon и Aris проблемът е възникнал преди 2022-а – годината, за която ищецът твърди, че са наводнени кладенците му. От което следва, че двугодишната давност за завеждане на дело е изтекла – твърдение, което защитата на Stateline отхвърля.

Един заслужаващ внимание аспект от случая е дълбочината, на която са наводнени петролните кладенци на ищеца. Засенатият скален слой е доста под равнището, на което се твърди, че е напомпана водата. Това повдига ъпроси за способността на басейна да задържа безопасно големи количества отпадъчни течности. И делото може да има последици за начина, по който производителите в Пермския басейн се справят със споровете за отпадните води. Ако защитата на Devon и Aris успее, това би означавало, че сондьорите в региона ще трябва да се съдят дори преди тези течности да са увредили петролните им резерви.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации