19.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

Q&A: Какво ще се случи с банковите ни сметки след въвеждането на еврото? 

Най-четени

Още от същото

Какво ще се случи с банковите ни сметки след въвеждането на еврото, ще има ли левови банкноти в банкоматите и ще може ли да се правят левови преводи, както досега?

Това са само част от покритите теми в най-новия бюлетин на Българска народна банка (БНБ) с въпроси и отговори, свързани с въвеждането на еврото в страната.

Бъдещето на банковите сметки

На датата на въвеждане на еврото кредитните институции и другите доставчици на платежни услуги в България еднократно ще превалутират всички левови салда по сметки на своите клиенти в евро.

Това ще се случи без такси и комисиони за клиента и при запазване на условията по съответните договори, валидни преди превалутирането.

Ако клиент има сметки и в лева, и в евро при една и съща банка, то той може, в срок от 2 месеца от въвеждането на единната валута, да поиска закриване на едната сметка и прехвърляне на положителното салдо по нея към другата сметка.

За тези операции също не се начисляват такси и комисиони.

За банкоматите и плащанията с карта

При въвеждане на еврото за гражданите няма да има промяна в начина на извършване на картови трансакции на POS, АТМ и онлайн.

Що се отнася до банкоматите, при теглене на пари в брой чрез машини за самообслужване, включително терминални устройства АТМ (банкомати), ще се разпространяват само евробанкноти.

За забавените платежни операции

Ако към датата на въвеждане на еврото има неизпълнени платежни операции, инициирани в левове, те ще бъдат приключени в евро.

Ще продължат ли да се изпълняват безналични преводи в левове през периода на двойно обращение лев/евро?

През първия месец от въвеждането на европейската валута и левът, и еврото ще са законни платежни средства на територията на страната. Това означава, че през този период гражданите ще могат да извършват в двете валути само плащания в брой (в наличност).

През периода на двойно обращение всички безналични преводи в национална валута ще се изпълняват съгласно приложимите в еврозоната бизнес и технически изисквания за плащания в евро.

Как ще се изпълняват безналичните преводи в национална валута след влизането в еврозоната?

От датата на въвеждане на еврото като национална валута платежната система за брутен сетълмент в реално време в левове (RINGS) ще престане да функционира.

Плащания в левове, извършвани дотогава през RINGS, ще се изпълняват като плащания в евро в консолидираната платформа за TARGET услуги, в която вече участват банките на територията на страната и някои от клоновете на чуждестранни банки (виж линка).

Клиентските плащания в левове, включително бюджетните преводи, извършвани сега през платежната система БИСЕРА6, ще мигрират към SEPA плащания в евро.

Ще продължи ли БНБ да определя лихвите?

БНБ ще спре да обновява основния лихвен процент по чл. 35 от Закона за БНБ от началото на периода след въвеждане на еврото.

В тази връзка например след приемането на еврото в Република България ще отпадне ролята на основния лихвен процент на БНБ като база за определяне на законната лихва в страната в съответствие със съответната директива.

След приемане на еврото като национална валута за основен лихвен процент на държава членка, чиято валута е еврото, след съответното транспониране в националното законодателство, може да се прилага или:

  1. лихвеният процент, прилаган от Европейската централна банка в нейните най-скорошни основни операции по рефинансиране
  2. пределният лихвен процент, получен при тръжни процедури с променлив процент за най-скорошни основни операции по рефинансиране на Европейската централна банка.

Как превалутирането на левовите кредити ще се отрази на лихвения процент по тях?

Съгласно чл. 44 от Закона за въвеждане на еврото в Република България при съществена промяна или прекратяване на изготвянето на бенчмарк (лихвен индекс), използван като основа за изчисляване на променливия лихвен процент по договори за кредит, които се превалутират от левове в евро, се прилага алтернативен бенчмарк, който се използва като заместител.

Промяната на лихвената база към датата на въвеждане на еврото обаче не трябва да води до формиране на лихвен процент, който е по-висок от лихвения процент, прилаган преди датата на въвеждане на еврото. За промените в договорите за кредит, банките уведомяват клиентите по надлежния ред, предвиден в националното законодателство.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации