11.1 C
София
петък, 16 май 2025

Работниците искат бъдеще в енергетиката – липсва им визия как ще изглежда преходът

Най-четени

Още от същото

Работещите в енергийния сектор на Кюстендил и Бобов дол масово искат да запазят професията си и да останат в сектора, макар да са притеснени от липсата на яснота за бъдещето на енергийния преход. Това сочат първите резултати от изследване, проведено от КНСБ съвместно с Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта, представено от Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ по зеления преход.

Той взе участие в Международната конференция „Справедлив преход в Кюстендил“. Форумът, съфинансиран от Европейския съюз, се организира от „Бранд Медия България“ в партньорство с Община Кюстендил, „Електрохолд България“ и ТЕЦ „Бобов дол“.

Картографирахме над 1480 души – 92% от всички пряко заети в мините и ТЕЦ-а. За първи път имаме толкова пълна картина за профила на тези хора – техните умения, нагласи и притеснения“, заяви Атанасов.

Изследването показва, че над 82% от анкетираните не желаят преквалификация, а настояват да останат в енергетиката. „Те не искат да напуснат сектора – искат да бъдат обучени, за да отговорят на новите технологични изисквания“, подчерта Атанасов. Въпреки това, над 57% са заявили готовност да повишат квалификацията си, ако се наложи, при условие че запазят доходите си.

Средната брутна заплата в сектора в региона е между 2000 и 3000 лв., като едва 7% получават над 3000 лв. Отговорите ясно показват, че при търсене на нова работа, работниците поставят като условие запазване на настоящото възнаграждение.

Фокус върху реалните нужди – не фотоволтаици, а индустрия и стабилна работа

В изказването си Атанасов отправи остри критики към прекомерния фокус върху изграждането на фотоволтаични паркове. „Спрете този проект от Фонда за справедлив преход. Стига с фотоволтаиците. Ще станем като Испания и Португалия – нарушават честотния баланс“, предупреди той. Според КНСБ средствата трябва да се насочат към промишлени инвестиции, които създават качествени работни места.

Сериозен проблем е възрастовият профил на служителите – над половината от работниците в сектора в региона са в предпенсионна възраст.

Младите хора не искат да започнат работа в ТЕЦ-овете. Не виждат бъдеще там – и това е директен ефект от хаоса около зелената сделка“, коментира Атанасов.

В тази връзка, КНСБ настоява за законодателна инициатива – работниците, на които остават до 5 години до пенсия, да получават 80% от заплатата си и 100% от осигуровките до пенсиониране, ако се съкращават поради затваряне на въглищни мощности.

Изследването включва индивидуални професионални профили и експертна оценка на уменията с помощта на изкуствен интелект. Данните са достъпни и за инвеститори, които търсят работна ръка. Проведени са и фокус групи с мениджъри и служители, които са повдигнали конкретни въпроси – основният сред тях е: „Какви инвестиции ще дойдат и къде ще са новите работни места?“

От страна на КНСБ се настоява преквалификацията да бъде свързана с реални инвестиционни намерения.

Не можем да караме хората да се преквалифицират без да знаят в какво. Първо трябва да има визия, индустриален план и ясна посока“, заяви Атанасов.

Обучения на принципа 4 на 4 – четири часа работа, четири часа квалификация

КНСБ може да договори със социалното министерство първата в България схема, при която работниците да се обучават в рамките на работното време – четири часа за сметка на работодателя и четири – за сметка на Фонда за справедлив преход. „Това е ключово, защото иначе обучението остава само на хартия“, каза Атанасов.

Работниците от района ясно заявяват, че очакват нови работни места в близост до Бобов дол и Дупница, а не само в административния център Кюстендил. „Има слухове, че се строи бирена фабрика. Хората казват – готови сме да минем от машинен оператор към производство на бира, ако това ще ни осигури бъдеще“, разказа Атанасов.

Собствен бизнес – над 200 души биха опитали

13,7% от анкетираните заявяват, че биха започнали собствен бизнес, ако получат подходяща подкрепа от държавата. Това отваря възможности за програми за микрофинансиране и подкрепа за предприемачество, които също са предвидени в рамките на Фонда за справедлив преход.

„Без план, без визия и без включване на работниците – няма как този преход да бъде нито справедлив, нито успешен“, обобщи Огнян Атанасов. Според него, преходът в Кюстендил има потенциал, но е необходима по-ясна координация между държавата, бизнеса, общините и работниците.

Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации