Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд (КС) с искане за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на Народното събрание да постави за разглеждане предложението за произвеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото.
Въпросът, който държавният глава предложи е: „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“
В мотивите си Радев подчертава, че упражняването на правомощията на конституционните органи в процедурите по произвеждане на национален референдум трябва да осигурява баланс между пряката и представителната демокрация. Според него това е единственият начин да се гарантира участието на гражданите в държавната власт.
Президентът Радев смята, че само задължителното тълкуване на конституционните разпоредби от страна на КС ще гарантира ясното и безпротиворечивото им прилагане, особено по отношение на правомощията на Народното събрание и неговия председател в контекста на пряката демокрация.
Според държавния глава парламентът е длъжен да се произнесе с решение, на базата на чл. 84, т. 5 от Конституцията, както когато приема предложение за референдум, така и когато го отхвърля. Радев е категоричен, че никoй друг не може да се произнася по този въпрос вместо Народното събрание, и че Основният закон не допуска мълчалив отказ от това правомощие, тъй като това би означавало „отказ от парламентарно управление“.
Президентът също така твърди, че разпореждането на председателя на Народното събрание, с което де факто се произнася по съществото на поставения въпрос, изземва конституционно-установени правомощия на Народното събрание. Това пречи на нормативно-уредено производство, създава несигурност и ограничава правото на гражданите на пряко участие в държавната власт. Поради тези причини, на основание чл. 22, ал. 3 от Закона за Конституционен съд, президентът иска от КС да обяви разпореждането на председателя на Народното събрание за нищожно.
Източник: Economic.bg