Американският фондов пазар, току-що преминал третия си най-добър ден в съвременната история, се връща към реалността. Въпреки че президентът Доналд Тръмп сложи на пауза повечето „реципрочни“ мита, които наложи на почти целия свят, те вече нанесоха значителни щети и икономиката няма лесно да се възстанови от последиците, пише CNN Business.
Акциите се сринаха в четвъртък, потъвайки дълбоко в червена територия, след като Белият дом поясни, че ефективната тарифа за всички китайски стоки е поне 145% – повече, отколкото очакваха инвеститорите.
Индустриалният индекс Dow Jones, който се повиши с близо 3000 пункта в сряда, в четвъртък потъна с повече от 1000 пункта, или 2.5%. Широкият индекс S&P 500 падна с 3.5%, а технологичният Nasdaq Composite се понижи с 4.3%. В сряда S&P 500 регистрира най-добрия си ден от 2008 г. насам, а Nasdaq отчете втория си най-добър дневен резултат в историята.
Тогава търговците бяха въодушевени, че Тръмп временно отмени така наречените си реципрочни тарифи, които всъщност не са реципрочни, за 90 дни. Тези тарифи са в диапазона между 11 и 50% на повече от 180 държави.
Фючърсите на акциите в четвъртък реагираха донякъде положително на съобщението на Европейския съюз, че временно ще замрази ответните си тарифи срещу Съединените щати с надеждата да договори търговско споразумение след обратния завой на Тръмп. Американският президент и министърът на финансите Скот Бесент заявиха, че над 70 държави се подготвят да преговарят за търговски сделки със Съединените щати, за да се измъкнат от тарифите, а администрацията иска да осигури време за сключване на сделките.
Но дори след обратния завой на Тръмп, реалността остава сурова. Анализаторите казват, че икономическите щети са нанесени и мнозина вярват, че все още има повишен риск от рецесия в САЩ и света. Акциите все още са доста под нивата, на които бяха преди Тръмп да обяви тарифите си в „Деня на освобождението“ миналата седмица, а тези големи загуби на фондовия пазар, съществуващите тарифи и високата степен на несигурност относно американската търговска политика са достатъчни, за да потопи икономиката, казват те.
Универсалната ставка на митата от 10%, която влезе в сила в събота, остава, както и 25-те процента върху вноса на автомобили, стомана и алуминий, както и за някои стоки от Канада и Мексико. Тръмп също така обеща да наложи допълнителни мита върху фармацевтични продукти, дървен материал, полупроводници и мед.
Goldman Sachs заяви в сряда, след частичното разведряване от сряда, че шансовете за рецесия в Съединените щати все още съществуват. JPMorgan в сряда вечерта заяви, че няма да промени прогнозите си за рецесия, като все още вижда 60% шанс за рецесия в САЩ и света, дори след „положителното“ решение на Тръмп да отмени „драконовските“ си мита за отделни страни.
Усещането ми е, че американската икономика ще изпадне в рецесия, предвид нивото на едновременни шокове, които е абсорбирала“, каза пред CNN Джо Брусуелас, главен икономист на консултантската фирма RSM. „Всичко само отлага временно това, което вероятно ще бъде поредица от наказателни мита за внос, наложени на търговските съюзници на САЩ.“
Нови данни от четвъртък показаха, че инфлацията в САЩ се е забавила рязко през март. Макар че това обикновено е добра новина за инвеститорите, фокусът на Уолстрийт е твърдо върху тарифите и перспективите за икономиката в бъдеще.
Данните от четвъртък са за март, което е ретроспективен поглед и не казват много на пазара за това как последните тарифи, макар и много от тях на пауза, влияят на потребителските цени“, каза Скайлър Уайнънд, главен инвестиционен директор в Regan Capital.
Китай не отстъпва
Междувременно Тръмп не се отказва от ожесточената си търговска война с Китай – всъщност тя се влошава. Стоките, пътуващи оттам за Съединените щати, сега са обект на поне 145% тарифа, поясни Белият дом в четвъртък. 125% „реципрочни“ мита, които Тръмп обяви в сряда, и допълнителна 20% ставка, която вече беше в сила. В сряда не беше ясно дали тарифите са адитивни.
Акциите веднага се понижиха, след като новинарските издания започнаха да съобщават за разяснението около 11:00 ч. вашингтонско време в четвъртък.
Също в четвъртък влязоха в сила ответните 84% мита, които Пекин наложи на вноса от САЩ.
Китай заявява, че остава готов да преговаря със Съединените щати, но говорител на министерството на търговията потвърди в четвъртък, че страната няма да отстъпи, ако Тръмп реши да ескалира допълнително търговската война.
Вратата за преговори е отворена, но диалогът трябва да се води на основата на взаимно уважение и равенство“, каза говорителят. „Надяваме се, че САЩ ще се срещнат с Китай и ще работят за разрешаване на различията чрез диалог и консултации.“
Ако САЩ изберат конфронтацията, Китай ще отговори по същия начин. Натискът, заплахите и изнудването не са правилните начини за справяне с Китай“, каза говорителят.
Признаци на стрес
Някои милиардери инвеститори, които оказваха натиск върху Тръмп да се откаже от наказващите си тарифи, бяха развълнувани, че президентът е натиснал пауза.
Има по-добри и по-лоши начини за справяне с проблемите ни с неустойчивия дълг и дисбалансите, а решението на президента Тръмп да се отдръпне от по-лошия начин и да преговаря за справяне с тези дисбаланси е много по-добър начин“, каза милиардерът инвеститор Рей Далио в публикация в X късно в сряда.
Той добави: „Надявам се… че ще направи същото и с китайците.“
Но признаците на стрес остават и отвъд акциите. Пазарът на облигации, които се разпродаваха тревожно бързо – доходността по 10-годишните държавни облигации скочи над 4.5% в сряда от под 4% по-рано през седмицата – се охлади малко в четвъртък. Доходността се покачва, а цените падат.
Но доходността по 10-годишните ценни книжа надхвърли 4.3% в четвъртък сутринта. Това не е точно вот на доверие.
Облигациите сигнализират, че паузата има значителен ефект, но не се е променило нещо много фундаментално“, казаха анализаторите на ING в бележка до инвеститорите в четвъртък. „Пазарите няма лесно да забравят тези епизоди с големи пазарни колебания.“
Цените на нефта също останаха под натиск. Американският лек суров петрол (WTI) отново падна в четвъртък – до под 60 долара за барел, близо до нивото, на което се намираше през април 2021 г. Цените паднаха и под 57 долара за барел в сряда, преди да се възстановят. Сорт Брент, глобалният бенчмарк, също падна с 4% до около 63 долара за барел.
Индексът на щатския долар, който измерва силата на американската валута спрямо шест чуждестранни конкуренти, се срина с 1.6% в четвъртък сутринта, достигайки най-ниското си ниво от началото на октомври. Доларът като цяло отслабна тази година, което е знак за загриженост на инвеститорите относно здравето и стабилността на американската икономика.
Източник: Economic.bg