Амбициозната реформа за платеното паркиране в София, предложена от „Спаси София“, се провали преди дори да стигне до окончателно гласуване в Столичния общински съвет (СОС). Едва седмица преди очакваната сесия, от партията обявиха, че оттеглят доклада си, след като той бе отложен на съвместно заседание на три комисии в сряда.
От партията на Борис Бонев казват, че са бламирани от „икономическото мнозинство“ в лицето на ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“(ИТН) и отцепници от „Възраждане“ още на ниво комисии.
В сряда три от комисиите към общинския съвет – по транспорт, икономика и бюджет – трябваше да разгледат предложенията на „Спаси София“. Още в началото на заседанието общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера предложи докладът да се отложи, мотивирайки се с липса на достатъчно обосновки и анализи. Предложението му намери подкрепа от ГЕРБ и БСП.
Въпреки настояването на „Спаси София“ и ПП-ДБ докладът да бъде разгледан по същество, мнозинството гласува отлагане. По-късно Борис Бонев потвърди във Фейсбук, че докладът е бил изтеглен.
Припомняме, че по същия начин бе отложено и обединението на транспортните дружества в София. Тогава ГЕРБ и БСП отново поискаха по-сериозни анализи, а партията на Бонев се съгласи.
Разговорите за цялостна реформа в паркирането на София се водят от години, като предложенията за поскъпване, въвеждане на червена зона в центъра и разширяване на съществуващите синя и зелена зона бяха ключово предизборно обещание на коалицията ПП-ДБ и „Спаси София“ през 2023 г.
Идеите за червена зона не са нови – за тях пръв заговори още през април миналата година кметът на „Средец“ Трайчо Трайков (издигнат от ПП-ДБ). Тези промени бяха заложени като едно от перата, по които се очакваше значително увеличение на общинските приходи.
Предложеният от „Спаси София“ доклад предвиждаше въвеждането на нова червена зона, нова уикенд зона, както и Повишение на цените и разширяване на съществуващите синя и зелена зони. Според прогнозите тези мерки щяха да увеличат общите приходи от платено паркиране близо три пъти – от 40.7 млн. лв. през 2024 г. до 110.5 млн. лв. след въвеждането на новата система. Тези средства, на обща стойност над 100 млн. лв. годишно, щяха да бъдат инвестирани целево за закупуване на 150 нови автобуса, строеж на буферни и многоетажни паркинги, както и за ремонт на ключови булеварди и улици.
Източник: Economic.bg