В Закона за държавния бюджет за 2025 г. за обхода на град Габрово – от км 20+ 124 до км 30 + 673, включително за тунела под връх Шипка, са предвидени средства в размер на 36 120 000 лева. Това обяви регионалният министър Иван Иванов по време на парламентарния контрол.
Той разясни, че проектът предвижда изграждането на участък с дължина 10.5 км, от които 7.6 км за построяване на нов път, а 2.9 км са реконструкция на съществуващия път I-5 Габрово – Казанлък. Ще има и няколко тунела, от които, по думите му, най-сложният ще е тунелът под връх Шипка.
Съоръжението ще е с дължина 3.2 км и така с тези размери това ще е най-дългият тунел в България. Министърът отбеляза, че благодарение на него ще се намали времето за пътуване по направлението от северна към южна България на територията на областите Габрово и Стара Загора. Освен това трасето е част от основната Трансевропейска транспортна мрежа на територията на България по направлението Букурещ – Русе – Димитровград – Александруполис. Не на последно място регионалният министър отбеляза, че проектът е включен за финансиране по програмата „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 година.
Питащият го депутат Емил Янков от „Възраждане“ изрази учудването си защо, след като има пари, в момента под връх Шипка не се копае и кога ще започне реалната дейност.
Министърът му отговори, че основният проблем за започването на реалното строителство и проектирането на тунела под Шипка са различни затруднения, свързани с екологични процедури. Той добави, че в момента продължават преговорите с различни екоорганизации, като целта е да се стигне до разбирателство как да бъдат завършени екологичните процедури.
По думите на министъра най-сложната процедура е свързана с оценка на въздействието върху околната среда, като за да бъде тя положителна, трябва Национален парк „Българка“ да има план за управление. За съжаление, към днешна дата, такъв няма – заради различни възражения, спъвания, съдебни процедури от страна на различни екологични организации, обясни министър Иванов.
„Това, което сме направили, е дейност по проектиране, започване на строителни дейности след одобрен проект от страната на Казанлък. Целта е поне подходите откъм Южна България да са готови. И когато всички екологични процедури приключат и всички представители на фауната бъдат защитени, тогава ще ви кажа и в какви срокове ще бъде изпълнен тунелът под Шипка„, обясни министър Иванов.
Източник: Banker.bg