8.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Рекорден ръст на възобновяемата енергия, но горещите вълни тласкат емисиите към нови върхове

Най-четени

Още от същото

Светът е отбелязал рекорден ръст в производството на електроенергия от възобновяеми източници през 2024 г., достигайки впечатляващите 40.9% от глобалния микс. Това показва последният доклад Global Electricity Review 2025 на независимата международна изследователска организация Ember, която представя първия всеобхватен преглед на промените в глобалното производство на електроенергия през изминалата година.

Докладът отчита рекорден ръст на възобновяемите енергийни източници през 2024 г., които са добавили 858 TWh към глобалното производство, което е с 49% повече от предходния рекорд, поставен през 2022 година. Слънчевата енергия е била водеща в този растеж, като производството ѝ се е удвоило през последните три години и е отбелязало най-голям абсолютен ръст сред всички източници за трета поредна година.

Въпреки значителния напредък на чистата енергия, докладът констатира, че глобалното търсене на електроенергия е нараснало с 4% през 2024 г. Това увеличение е било повлияно от по-високите температури, довели до повишено търсене за охлаждане, както и от нарастващото потребление от сектори като изкуствен интелект, центрове за данни, електрически превозни средства и термопомпи, които заедно са допринесли с 0.7% към ръста на търсенето.

Повишеното търсене, предизвикано от горещите вълни, е довело до леко увеличение в производството на електроенергия от изкопаеми горива с 1.4 на сто. В резултат на това, глобалните емисии от енергийния сектор са достигнали рекордно високо ниво. Докладът обаче подчертава, че без влиянието на по-високите температури, увеличението в производството от изкопаеми горива би било значително по-малко.

Делът на възобновяемите енергийни източници (вятър, слънце и хидроенергия) в глобалния енергиен микс през 2024 г. е достигнал 32%, надминавайки рекорда от предходната година от 30 процента. Вятърната и слънчевата енергия заедно вече произвеждат повече електроенергия от хидроенергията. Делът на въглищата е спаднал до 34%, а на природния газ е останал почти без промяна на 22 на сто. Ядрената енергия е осигурила 9% от глобалното производство.

Анализът на Ember обхваща данни от 215 държави, като се фокусира върху седемте страни и региони с най-високо потребление на електроенергия, които представляват 72% от глобалното търсене. Докладът показва, че Китай е отбелязал най-голям ръст в търсенето на електроенергия през 2024 г., като чистата енергия е задоволила 81% от това увеличение.

Ember (бивш Sandbag) е независим глобален мозъчен тръст, който използва данни и политики, за да ускори прехода към чиста енергия. Организацията публикува анализи върху световните тенденции в електропроизводството и емисиите от въглищни мини, със специален фокус върху ЕС, Индия, Индонезия, Австралия и Турция.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации