Предложените промени в Закона за въвеждането на еврото в България противоречат на Конституцията и европейското право, създават неяснота и риск от дефицит на стоки. Затова и трябва да бъдат преразгледани.
Това се посочва в позиция на Сдружението за модерна търговия (СМТ), където членуват големите търговски вериги за хранителни и нехранителни продукти.
Надяваме се позициите на СМТ да бъдат възприети и законопроектът да бъде изцяло преосмислен, на основата на детайлна оценка на въздействието и оценка на съответствието му с европейското и българското право“, казват от организацията.
Ден по-рано Министерският съвет внесе за разглеждане в парламента промени в Закона за въвеждането на еврото. Както писа Economic.bg, те предвиждат значително по-високи глоби за спекулативно завишение на цените, както и за неспазване на наложени административни мерки от страна на регулаторите.
Само за спекула глобата е до 10 000 лв., а тази за неспазване на наложена мярка бе увеличена от 1500 лв. на 50 000 лв.
Многократното увеличение на размера на санкциите (особено за големи търговци за определени нарушения – в хиляди пъти над първоначално предвидените) е изцяло непропорционално и противоречи на принципите от чл. 49 на Хартата на основните права на ЕС“, смятат от СМТ.
Според тях законопроектът е в разрез и с българската Конституция, тъй като „ограничава свободата на стопанска инициатива“. Наред с това, веригите смятат, че общото понятие „обективни икономически фактори“ създава огромна неяснота, включително риск от дефицити (заради увеличените санкции), които ще отнемат инициативата на търговците да намаляват цените на някои стоки.
Изискването не отчита, че развитието на цените е трудно прогнозируем и динамичен процес, обусловен от множество фактори, специфични за бизнес модела на търговията на дребно“, допълват от СМТ.
От там казват, че удължаването на срока на забраната за увеличение на цените от 1 месец на 1.5 години е „изцяло непропорционално“.
Като за последно
Във вторник премиерът Росен Желязков изтъкна, че правителството се надява промените в Закона за въвеждане на еврото да бъдат приети преди началото на парламентарната ваканция.
Амбицията на правителството е да координираме усилията си с Народното събрание, така че промените в Закона за въвеждане на еврото да бъдат приети преди началото на парламентарната ваканция“, каза Желязков по време на днешното заседание на кабинета.
На него финансовият министър Теменужка Петкова представи накратко залегналите в законопроекта идеи, включително за удължения срок за санкции за спекула, за увеличения им размер, за портала за цени на КЗП и други.
Във връзка с информационната кампания за еврото, Петкова посочи, че в момента се изготвя график за събитията от кампанията, които ще започнат в началото на септември в цялата страна. Както Economic.bg писа, кабинетът подготвя над 100 събития за въвеждането на еврото в България.
Източник: Economic.bg