Държавният секретар на САЩ Марко Рубио нарече измислица публикацията на Politico за предполагаеми дискусии в Белия дом за възможността за премахване на санкциите за газопровода „Северен поток 2“.
„Това е очевидно невярно. Нито специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф, нито аз сме обсъждали премахването на санкциите срещу Русия като част от сделката за Украйна“, пише Рубио в социалната мрежа X. Според държавния секретар тази публикация е пример за „нарушение на журналистическата етика“. „Ако Politico има някакво достойнство, те напълно ще опровергаят тази измислица“, завърши американският държавен секретар.
По-рано в сряда Politico публикува материал, в който се предполага, че Белият дом „обсъжда“ възможността за премахване на санкциите върху руския газопровод „и вероятно други руски активи в Европа“. Изданието подчертава, че премахването на санкциите за „Северен поток 2“ би означавало „драматична промяна“ в политиката на САЩ. И би било „голяма отстъпка“ от страна на администрацията на американския президент Доналд Тръмп, като припомня, че санкции срещу компании, участващи в изграждането на газопровода, бяха наложени по време на първия му президентски мандат (2017-2021 г.).
Според източници на вестника,
Уиткоф е ключов поддръжник на идеята за премахване на санкциите срещу „Северен поток 2“.
Рубио и министърът на вътрешните работи Дъглас Бургум, който оглавява Националния съвет за енергийно господство, са против това, според Politico.
В края на март руският външен министър Сергей Лавров обяви, че Москва и Вашингтон обсъждат въпроса за „Северен поток“. Строителството на „Северен поток 2“ приключи на 10 септември 2021 година. Първоначално беше планирано да приключи до края на 2019 г., но поради санкциите на САЩ работата се забави. Газопроводът се състои от две линии с общ капацитет 55 милиарда кубически метра. м годишно, които се движат от бреговете на Русия през Балтийско море до Германия.
На 27 септември 2022 г. операторът Nord Stream AG съобщи за „безпрецедентни щети“,
настъпили предишния ден на три линии от морските газопроводи „Северен поток“ и „Северен поток 2“. Тогава шведски сеизмолози регистрираха две експлозии по трасетата на морските тръбопроводи. Главната прокуратура на Русия образува дело за международен тероризъм след повреда на газопроводи. В момента е невъзможно да се определи срокът за възстановяването им в работно състояние.
Източник: Banker.bg