15.8 C
София
четвъртък, 17 юли 2025

Руините от наследството след нашенския преход не спират да напомнят за него

Най-четени

Още от същото

Синдиците разпродават руините от имоти на злополучния приватизатор Николай Банев,  който за отрицателно време успя да превърне предишното стратегическо предприятие на голямата химия у нас – „Полимери“ (Девня) в… лунен пейзаж.

Само преди дни излезе поредния доклад на Европейската комисия, обобщен най-кратко с формулировката корупцията пречи на бизнеса в България. В него изрично се подчертава, че корупцията е сред основните пречки пред бизнеса и икономическото развитие на България. Но това едва ли е новина за всички, които наблюдават процесите у нас в последните 30 години и за които отдавна е ясно, че генезисът на тази история започна още при преразпределението на собствеността, за стигне днес до сериозни „висоти“.

Само дето за нищо от безобразията , случващи се у нас по време на т.нар. „преход“,  не се намериха нито виновници, а камо ли пък осъдени.

Днес обаче, макар и с поувехнала давност, те отново напомнят за себе си.

И тъй като „Банкеръ“ от години следи „развитието“ на

някои от емблематичните нови чорбаджии на бившите държавни предприятия,

няма как да отминем поредната обява на синдиците за продажбата на имущество в опит да запълнят минимална част от натрупаните дългове след ликвидирането на едно от тях.

И този път ( но не за пръв път ) става дума за имоти на злополучния приватизатор Николай Банев, за когото мине не мине време, се появяват остатъчни информации напомнящи заграбването и унищожаването на едно от най-добрите предприятия от  българската индустрия – „Полимери“ – Девня и напомнят за подвизите на този „герой“ на проваленият ни преход, който за отрицателно време успя да превърне предишното стратегическо предприятие на голямата химия в …лунен пейзаж

В случая става дума

за имоти на обявеното в несъстоятелност дружество,

които отново се предлагат за продан  буквално на безценица.

От публикуваното на 11 юли обявление на Драгомир Григоров – синдик на “Полимери инвест” АД  (в несъстоятелност) гр. Девня, на основание чл. 717а от Търговския закон и съгласно Определение № 260230 от 9 юли 2025 г. на съда по несъстоятелността, той обявява търг за продажба на имущество, собственост на длъжника.

Както не веднъж сме отбелязвали, врътките на действителния ликвидатор на „Полимери“ – Николай Банев, който успя да прецака държавата с милиони, очевидно не са успели да спасят от публични търгове част от заграбеното при приватизацията имущество.

В началото на другия месец ( на 4 август )

над 35 дка в Камен бряг се предлагат за продажба

за смехотворната сума от 526 800 лева.

За пореден път едни от най-апетитните имоти на фалирания химически комбинат, разположен на  35 261 кв.м се предлага на повече от промоционална цена. Простата сметка показва, че евентуалният бъдещ купувач може да напазарува огромния терен за под 15 лв. за квадрат.

Тук е моментът да напомним, че преди по-малко от година същият имот беше обявен за продажба с цена  806 760 лв. или за 22 лева и 80 стотинки за квадрат.

Още по това време „Банкеръ“ акцентира на факта, че все пак не става въпрос за имот насред нищото, а за такъв ситуиран в урбанизирана територия с начин на трайно ползване ниско застрояване – до 10 метра. С други думи –

терен, готов за пълномащабна инвестиция

от рода на ваканционен комплекс, като тези които и без това непрестанно никнат край бреговата ни ивица.

В тази връзка не е лошо да напомним, че този имот е само част от придобивките, които Банев не успя да прехвърли на себе си от поелия път към фалита девненски завод “Полимери“, който приватизира през 1998 година.

И , за да не забравяме историята няма как да не споменем, че като пое „управлението“ на фирмата, специализирана в производство на сода каустик, хлор и дихлоретан за износ,

пишман приватизаторът Банев  успя да я съсипе до такава степен,

че само обикновените работници си спомнят кога чистата им печалба е била милион лева на месец, факт, коъто дори за днешните ни разбирания са си много пари.

До 2010 г. приватизаторът успя да закрие няколко производства, захвърли на улицата стотици работници и гарантира успешното затъване на „Полимери“ с многомилионни дългове. Бивши дългогодишни работници на предприятието тогава разказваха, че в момента на приватизирането му, в складовете на предприятието е

имало готова продукция за не по-малко от 20 млн. германски марки.

А като прибавим и още толкоз милиони за резервни части… работата още тогава си е плакала за икономическа полиция и прокуратура.

Но не би. Стъпвайки във владение, милионерът на бърза ръка Банев успява първо да продаде готовата продукция, след това да разчисти резервните части, а накрая… да скатае в никому неизвестни банкови сметки всички тези пари.

В изпълнение на пъкления си план, през есента на 2011 г., при това – без разрешение на Общото събрание на „Полимери“ АД – той прехвърля собствеността върху част от сградите, производствените инсталации и машините – на чисто новото дружество „Полимери инвест“ АД, което е семейна собственост на Николай Банев и съпругата му Евгения.

Общата

стойност на прехвърленото имущество е около 25 милиона лева,

които за Банев явно за някакви мизерни трохи.

И поради тази причина към новото дружество „отлитат“ още… 325 декара ниви, овощни градини и гори, разположени в две изключително апетитни местности – Камен бряг (край Каварна) и около селата Баня и Емона недалеч от Иракли (между Свети Влас и Обзор). По тогавашни оценки един декар е струвал 59 752 лв., а общата стойност на прехвърлените земи е била 19.45 милиона лева. Днес реалната цена на въпросните декари е тогавашните пари, умножени по пет в най-лекия случай.

За да изглежда

всичко като истинско, Евгения Банева започва да суче едни локуми,

че целта на цялата операцията е в Девня да бъде изграден нов завод за сода каустик, чиято инвестиция от 100 млн. евро вече била осигурена.

Година по-късно обаче балонът се пука с гръм и трясък, защото и децата разбраха, че „Полимери“ загива, защото е източвано систематично и безмилостно.

Когато спецпрокуратурата погна семейство Баневи, от държавното обвинение съобщиха, че са им повдигнали обвинения за два вида престъпления, извършени през периода 2010-2011 г. – данъчни измами и пране на пари. Наблюдаващият прокурор по делото Мария Дойчева тогава поясни, че

общият размер на присвоеното имущество е над 1.5 млн. лв.,

без да се броят щетите за държавата.

Междувременно, дружеството, в което бяха прехвърлени имотите, също сдаде Богу дух. С Решение № 166 от 2 март 2018 г. Варненският окръжен съд обяви „Полимери инвест“ АД в несъстоятелност, постанови обща възбрана на имуществото на компанията, отне правото на Банев да управлява и да се разпорежда с фирмените активи и назначи синдик.

Днес, седем години по-късно, отговорът на въпроса „Продажбите ще удовлетворят ли кредиторите и каква част от дълговете на Баневи ще бъдат покрити?“ продължава да е с ужасно много неизвестни. За сметка на това обаче бизнесът с имотите на опустошената компания явно продължава, а те да се обезценяват докато не стигнат цена, която би удовлетворила подходящия купувач.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации