Русия е поискала да купи самолети „Боинг“ със средства от замразените държавни активи като част от преговорите със Съединените щати, съобщава ексклузивно агенция „Блумбърг“, позовавйки се на добре информиран източник. Това трябвало да стане след постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна.
Евентуална сделка за придобиването на самолетите може да стане част от по-широка договореност за облекчаване на санкциите при условие, че враждебните действия бъдат прекратени.
Според пожелалия анонимност източник, властите в Москва разбирали, че замразените активи не биха могли да се използват за покупката на самолети преди подписването на действащо примирие.
„Съединените щати няма да обсъждат каквито и да било икономически задължения докато не се постигне примирие“, посочил говорителят на Съвета за национална сигурност Брайън Хюз на въпрос да коментира дали Русия се опитва да купи самолети „Боинг“.
Анализатори на агенция „Блумбърг“ пък смятат, че вероятността за възобновяване на продажбите на американския самолетен гигант на Москва нараства заради натиска върху компанията, засилен от задълбочаващата се глобална търговска война на Тръмп. С нажежаването на търговското напрежение, Китай разпореди на самолетните си авиокомпании да престанат да приемат построени в Съединените щати самолети, а „Райънеър холдингс“ обяви, че може да отложи доставките на „Боинг“, ако бъдат въведени митническите ставки.
В предишен коментар, руският министър на външните работи Сергей Лавров каза, че руската делегация на преговорите в Рияд вече е предложила на Вашингтон да извади държавния руски авиопревозвач „Аерофлот“ от списъка на санкционираните юридически субекти.
Американците оценяват замразените руски активи в Съединените щати на приблизително 5 млрд. щ. долара. Общата сума на блокираните от Америка и приятели държавни резерви на Руската централна банка са около 280 млрд. долара, като над две трети от тях са в Европейския съюз.
„Блумбърг“ припомня, че след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022-а „Боинг“ е прекратил дейността си в Русия, като е затворил включително и основния си инженерен център.
Източник: Banker.bg