9.2 C
София
вторник, 13 май 2025

Ryanair иска по-ниски летищни такси в България, за да инвестира 1 млрд. долара

Най-четени

Още от същото

Нискотарифната авиокомпания Ryanair ще поиска от правителството да намери начин летищата в България да предлагат по-ниски такси. Срещата на ръководството на компанията с кабинета ще се проведе по-късно през деня. Намаляването на летищните такси е едно от условията, които Ryanair постави, за да инвестира 1 млрд. долара в България с хоризонт до 2034 г.

От думите на главния търговски директор Джейсън Макгинес по време на пресконференция стана ясно, че компанията комуникира по-успешно с концесионера на Летище София – „Соф Кънект“, но не толкова добре с концесионера на морските аеропорти във Варна и Бургас – „Фрапорт“.

Ryanair вижда потенциал да открие втора база за самолети именно в Бургас, но всичко ще зависи от действията на правителството, което ще трябва да играе роля на медиатор и да се опита или да убеди концесионера да намали летищните си такси, или директно да подходи към мярката. Това може да се случи с промени в наредба, каквито вече бяха направени през миналата година, но те биха имали пряк ефект върху приходите на концесионера, който е в затруднение.

Летищните такси като условие

По-ниските летищни такси са основен лайтмотив в плановете на концесионера на Летище София за развитие на аеропорта. Те вече бяха обявени в края на миналата година, когато бе съобщена и инвестицията от 500 млн. лв. в изграждането на бъдещия Терминал 3.

Докато софийското летище се радва на повече пътници, успява да привлича повече авиокомпании, то ситуацията с морските аеропорти е по-различна. От години наред, дори след концесията, която бе спечелена от „Фрапорт“, летищата във Варна и Бургас не успяват да привличат целогодишни полети, а разчитат основно на сезонни такива.

Припомняме, че през април миналата година стана ясно, че „Фрапорт“ има финансови затруднения. Така кабинетът реши да увеличи летищните такси, като за целта промени условията в наредба, която ги регламентира. Казано накратко – кабинетът разполага с механизъм да намалява или увеличава таксите, но те оказват пряко влияние върху приходите на концесионерите и трябва да се подхожда с повишено внимание.

Последното увеличение, до което се прибегна за летищата във Варна и Бургас, бе направено с идеята концесионерът да събира повече средства от обслужване на самолети и пътници. Ако таксите не бяха увеличени, анализи сочеха, че отрицателният финансов резултат за периода 2022-2026 г. щеше да възлиза на 50.5 млн. евро. С промените този резултат трябва да се свие до 34.8 млн. евро.

Лошите финансови резултати „Фрапорт“ оправда с бавното възстановяване от пандемията, както и с войната в Украйна, които пречат на възстановяване на трафика.

За авиокомпаниите обаче по-високите летищни такси са проблем. Главният търговски директор Джейсън Макгинес обвърза дейността на Ryanair и потенциалното откриване на втора база в Бургас именно с действията на концесионера. За Economic.bg той коментира, че „Фрапорт“ задушава развитието на летищата и на туризма в областите.

През последните години таксите са се увеличи със 70%. Следователно и на двете летища сме намалили капацитета си с около 60-70%. Това не е нещо, което искаме да правим, защото смятаме, че има огромен потенциал и Бургас, и Варна да бъдат водещи дестинации за европейските летовници. „Фрапорт“ обаче не ги интересува.“

По думите му правителството трябва да предприеме мерки и това ще бъде основната тема, която ще се обсъжда. От изхода на разговорите ще зависи дали авиокомпанията ще инвестира във втора база в Бургас.

Вие сте суверенна държава, това са вашите летища. Те са собственост на хората и бих казал, че концесионният договор трябва да бъде преразгледан. Това не е приемливо за хората от двата региона“, коментира още Макгинес.

Припомняме, че през миналата година летището в Бургас е под светлината на прожекторите заради ремонт на пистата. Кметове и туроператори не бяха доволни от новината. По идея на кмета на Поморие бе лансиран Фонд за развитие на летището, а „Фрапорт“ обяви, че ще участва в него с 200 хил. лв. Областната администрация на Бургас заговори и за създаването на изцяло нова авиокомпания – Burgas Air – която да обслужва летището целогодишно.

През септември 2022 г. служебният кабинет удължи концесията на аеропортите с 5 години, като се очакваше „Фрапорт“ да инвестира допълнителни 10 млн. евро. През ноември същата година бившият министър Христо Алексиев заяви пред депутати в парламента, че целта е била да се съхрани договор, който носи съществени приходи в бюджета. По думите му държавата ще получи концесионни възнаграждения в размер на около 120 млн. евро.

През 2023 г. „Фрапорт“ обяви амбициозна инвестиционна програма на стойност над 70 млн. евро, които планира да вложи в двата аеропорта до 2026 г. Въпреки тежкото финансово положение, концесионерът заяви, че няма да се откаже от намеренията си.

Главният търговски директор Джейсън Макгинес не спести коментарите си и по отношение на столичното летище. Той заяви, че Ryanair лети до нови дестинации в Европа, защото летищата са работили с авиокомпанията и са намерили вариант за намаление на таксите, а оттам и на разходите на авиопревозвача.

Това е основното послание, което искам да предам на правителството днес. Винаги се притеснявам, когато чета за новия терминал в София и че искаме летището да се превърне в 5-звездно“. Това не е, което пътниците искат“, заяви Макгинес за Economic.bg.

По думите му пътуващите искат ефективни услуги. Коментира, че близо 90% от клиентите на авиокомпанията вече ползват мобилно приложение и не носят хартиена бордна карта и не минават през чек – ин гише. „Вероятно по-малко от 30% от нашите клиенти носят багаж за чекиране. Те искат да отидат до летището възможно най-бързо, да преминат бързо през проверки за сигурност и самолетът да ги чака готов. Дните на ходене до летището и прекарване на 2 или 3 часа на летището, обикалянето из магазините, това не е начинът, по който хората пътуват вече. Не е ефективно.“

Това е моментът, в който се тревожа, когато чуя, че ще се похарчат 250-300 милиона за 5-звезден терминал. Това не е нещо, което някой изобщо иска. Съгласен съм с увеличението на капацитета в София и смятаме, че има възможност и за увеличаване на капацитета на Ryanair тук, но това ще зависи изцяло от конкурентните разходи.“

По думите на Макгинес, ако летищните такси не бъдат променени, то авиокомпанията ще запази присъствие в София, но няма да се разраства.

Инвестициите на Ryanair в България

Само за настоящата година ще бъдат инвестирани 400 млн. долара, които ще включват разполагането на още 4 нови самолета в базата в София. Два от тях ще бъдат Boeing 737 8-200.

Планирани са 350 седмични полети до 43 маршрути, като компанията включва и две изцяло нови дестинации – Франкфурт-Хан и Пиза. Авиокомпанията очаква 8-процентов ръст на пътниците през тази година, като прогнозата е да бъдат обслужени 2.9 млн. души.

В по-дългосрочен период, авиокомпанията планира да инвестира 1 млрд. долара в страната до 2034 г. Планира се увеличение на обслужените пътници до 6 млн. души, а на базираните самолети в България – 10. Втората база в Бургас пък би създала до 180 нови работни места.

Смятаме, че тук има възможност да се инвестира в хангари за поддръжка. Разглеждаме изграждането на съоръжение за поддръжка на двигатели. България, според мен, е едно от местата, които трябва да обмислим“, коментира Макгинес за медията.

Допълни, че за малкия бизнес и жителите на София е добре да имат възможност за по-голяма свързаност с Европа, при това с директни полети.

Ние искаме да осигурим тези услуги, но имаме нужда летищата и правителството да работят с нас, защото това е много конкурентна среда. И ако, за съжаление, ако България и София не са конкурентоспособни, то просто капацитетът ще отиде другаде.“

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации