„Културното наследство е инструмент, с който можем да дадем шанс и път на много от уязвимите групи – особено сред младите хора. Изкуството във всичките му форми и прояви може да бъде онази вдъхновяваща алтернатива, която да даде смисъл на много млади хора в риск да изберат тази алтернатива пред маргинализацията или „лесните решения“ на лошите примери, които ще ги лишат от свобода и бъдеще.“
С тези думи министърът на културата Мариан Бачев се обърна към участниците в 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, която започна днес – 7 юли. Припомняме, че форумът трябваше да се проведе в България, но поради недостатъчното време за подготовка, домакин стана Париж, а наш представител – проф. Николай Ненов е председател на 47-ата сесия.
В обръщението си, направено на френски език, министър Бачев отбеляза, че 2025 година е свързана с паметни годишнини, една от които е 80-ата годишнина от създаването на ЮНЕСКО. Той благодари на генералния директор г-жа Азуле за съвместната организация по провеждането на сесията. Изказа своята признателност и на помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО, г-н Ернесто Отоне, както и на директора на Центъра за световно наследство г-н Лазаре Елунду Асомо.
Министър Бачев обяви пред делегатите, че през десетте дни, в които ще заседават, България ще представи част от богатото си културно наследство
Малко по-късно заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов и помощник-генералният директор за култура на ЮНЕСКО, г-н Ернесто Отоне, откриха изложбата „По вълните на Черно море през вековете“ в зала „Сегюр“ в централата на ЮНЕСКО в Париж.
Доц. Чобанов обясни, че представените артефакти, разкриващи богатото културно наследство на западното Черноморие, са свидетелства за величието на различни цивилизации и ни напомнят, че Черно море е не просто природен феномен, а културен и исторически кръстопът. Той подчерта, че Центърът за подводна археология работи с партньори от цяла Европа за съхраняване на наследството си за бъдещите поколения.
Доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей при БАН, допълни: „Черноморският регион винаги е бил пример за мултикултурен диалог и обмен. С тази изложба представяме 10 000 години история, като акцентираме не само върху сухоземната, но и върху подводната археология, в която България е водеща в Източна Европа“. Той отдаде специална почит на Кристина Ангелова – дългогодишен директор на Центъра за подводна археология, допринесла значително за неговото съхранение и развитие. „Тази изложба осъществява нейната мечта – да представим пред света подводното културно наследство на България с подкрепата на ЮНЕСКО“, обясни Попов.
Изложбата, реализирана с подкрепата на българското Министерство на културата, включва уникални експонати от храма на Кибела в Балчик, антична Аполония Понтика (днешен Созопол) и други обекти, като акцентира върху контекста на техните открития, както и върху напредъка на българската подводна археология.
В рамките на програмата предстои и специална вечер, посветена на подводната археология, с участието на настоящия директор на Центъра за подводна археология – д-р Найден Прахов. България вече е подала официална кандидатура Центърът за подводна археология в Созопол да бъде признат за институция от Категория 2 под егидата на ЮНЕСКО – стъпка, която ще утвърди международното научно лидерство на страната в тази област.
Източник: Banker.bg