11.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

S&P Global: Италианските банки са подготвени за митата на Тръмп

Най-четени

Още от същото

Италианските банки влизат добре подготвени в предизвикания от търговската политика на американския президент Доналд Тръмп период на несигурност със сериозни капиталови буфери и сравнително ниски коефициенти на необслужваните активи, посочва в публикуван на 16 април анализ S&P Global.

След като на 2 април Белият дом обяви космическите си реципрочни мита за почти 60 търговски партньори извън общия налог от 10%, акциите на италианските кредитори понесоха сериозни загуби заради опасенията от значими поражения за италианските износители. И въпреки че въвеждането на най-големите митнически ставки беше отложено за 9 август, 25-процентният налог за автомобилите плюс 10-те процента за Европейският съюз не са отпаднали.

Италия е с третия по големина общ износ за Съединените щати сред държавите от ЕС с реализираните 64.8 млрд. евро през 2024-а. Първенството принадлежи на Германия с общ експорт в размер на 161.2 млрд. евро, а на второ място е Ирландия със 72.1 млрд. евро.

Сред най-активно изнасяните стоки от Европейския съюз за Америка са фармацевтичните продукти и колите. По-високите мита крият по-високи рискови разходи за европейските банки заради потенциалния по-слаб икономически растеж и по-големите пазарни колебания, коментира глобалната агенция за кредитен рейтинг Morningstar DBRS.

SNL Image

Финансовото здраве на италианските банки обаче се е подобрило забележимо след глобалната финансова криза през 2008-а и последвалата европейска дългова криза. По данни на S&P Global Market Intelligence, средното съотношение на проблемните заеми на най-големите регистрирани на борсата кредитори на Ботуша се е понижило от 13% през 2016-а до малко над 2% през 2024. Освен това, банките са спечелили и сериозни суми от нетни лихвени приходи след увеличението на основните лихвени проценти на еврозоната, които са увеличили печалбите им.

Капиталовите буфери на петте най-големи италиански банкови групи: „Интеза Санпаоло“, „Уникредит“, „Банко БПМ“, „БПЕР банка“ и „Банка Монте дей Паски ди Сиена“, над изискваните коефициенти на базовия им капитал от първи ред (CET1), са в диапазона от 3.65% до 9-35 процента. Средната стойност за европейските банки е била 6.13% към края на 2024-а, по данни на S&P Global Market Intelligence.

SNL Image

Коефициентите на необслужваните активи на „Банко БПМ“ и „БПЕР банка“ се очаква да нараснат малко през тази и през идната година, а на „Монте Паски“, „Интеза Санпаоло“ и „Уникредит“ – слабо да се понижат. Ръстът на кредитната активност вероятно ще остане ограничен заради по-предизвикателната икономическа среда, което може да свие приходите, но по-доброто качество на активите и по-силната диверсификация на източниците на постъпления ще помогне за компенсирането на отрицателните ефекти.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации