-0.2 C
София
неделя, 13 апр. 2025

Само 10 дни обездвижване могат да навредят на мозъка

Най-четени

Още от същото

Новите изследвания показват, че дори кратки периоди на обездвижване могат да навредят както на тялото, така и на мозъка, подчертавайки важността на редовната физическа активност.

Ново проучване разкрива, че специфични промени в мозъка, причинени от липсата на движение, са свързани с когнитивен спад.

Когато 27-годишният Нейтън Кер посещава офиса на своя 81-годишен ментор Франк Бут, често го заварва тичащ на пътеката.

Докато много изследователи изучават ползите от физическите упражнения, Бут — роден по време на Втората световна война и преподавател в Мисури от 1999 г. — се фокусира върху последиците от физическата неактивност. В Колежа по ветеринарна медицина към университета той изследва как обездвижването влияе на тялото и мозъка.

Връзката между мускулите и мозъка

В новото си изследване, Бут и Кер установяват — за първи път — че само 10 дни на застой водят до инсулинова резистентност и увеличено производство на реактивни кислородни видове в хипокампа — област в мозъка, отговорна за паметта и ученето.

Те също така откриват, че краткият период на обездвижване на мускулите повишава нивата на определени протеини, които са силно свързани с болестта на Алцхаймер — нелечимо и необратимо невродегенеративно заболяване, което е петата водеща причина за смърт при възрастните хора.

Откритията потвърждават това, което мнозина подозираха: редовната физическа активност не само поддържа тялото в добра форма, но и запазва здравето на мозъка, като потенциално забавя или предотвратява развитието на невродегенеративни болести.

Според Бут, десетилетия изследвания показват, че най-голямо подобрение в здравето настъпва при хора, които преминават от пълна липса на упражнения към умерена физическа активност — дори по-значимо, отколкото при онези, които преминават от умерена към редовна активност. С други думи: най-важната стъпка е просто да започнеш.

„Проучванията за развитието на болестта на Алцхаймер показват, че неврологичните промени започват още в 40-те или 50-те години на живота, въпреки че диагнозата обикновено се поставя след 65,“ казва той.
„Ако развием добри навици, свързани с физическа активност и начин на живот още в по-ранна възраст, мозъкът ни ще ни се отблагодари по-късно.“

Четете още: Какъв трябва да бъде пулсът ви по време на тренировка

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации