Държавната газова компания „Сърбиягаз“ на Сърбия и операторът на газопреносната система на Северна Македония „Номагас“ подписаха меморандум за разбирателство, в който изразяват намерението си скоро да изградят газова връзка между двете страни. Очаква се „Сърбиягаз“ да представи и план за газова връзка с Румъния, пише Balkan Green Energy news.
Планираният двупосочен капацитет на интерконектора е 1.5 милиарда кубически метра природен газ годишно. Очаква се проучването за осъществимост, финансирано чрез Инвестиционната рамка за Западните Балкани (WBIF), да бъде завършено скоро.
В Северна Македония интерконекторът ще бъде свързан със съществуващия газопровод Клечовце, а в Сърбия – с вече изграден газопровод във Враня. Общата му дължина ще бъде приблизително 70 километра – около 47 километра в Сърбия и 23 километра в Северна Македония.
Меморандумът потвърждава политическата воля, изразена в меморандум, подписан от съответните министерства на двете страни през октомври 2024 г., по-специално значението на свързването на енергийните пазари, укрепването на сигурността на доставките на газ и диверсифицирането на маршрутите за доставка, според „Сърбиягаз“.
Независимо дали става въпрос за газ или петрол, трябва да имаме допълнителни алтернативни маршрути за доставка на енергия, което ни дава по-голяма сигурност, както и по-добри условия за преговори за цените“, каза сръбският министър на минното дело и енергектиката Дубравка Джедович Ханданович.
С този документ двете страни декларират и подкрепата си за засилено сътрудничество между страните от Югоизточна Европа и създаването на регионален енергиен пазар като част от вътрешния енергиен пазар на Европейския съюз.
„Сърбиягаз“ също така подписа меморандум за разбирателство с националния оператор на газопреносна система на Румъния Transgaz. В кулоарите на среща в Букурещ, висшите ръководители на двете компании се споразумяха да представят съвместен план през септември за газова връзка.
Проектът включва изграждането на нов газопровод, който да свърже газопровода BRUA в Румъния с хъба Мокрин в Сърбия. Очаква се планът да включва и изграждането на газопровод между Южен Мокрин и Белград, през подземното газово хранилище Банатски двор и град Панчево, според прессъобщение на „Сърбиягаз“.
Източник: Economic.bg