В изненадващ пробив в търговските преговори, САЩ и Китай са се договорили на 12 май да орежат драстично митническите ставки на стоките, които си обменят, първоначално за период от 90 дни, през който преговорите и уточняването на подробностите в търговските им отношения ще продължат. Новината, разпространена чрез съвместно изявление, идва след маратонски преговори в Женева през уикенда между официални представители на двете световни суперсили, ръководени от американския министър на финансите Скот Бесънт и американския търговски представител Джеймисън Гриър и китайския вицепремиер Хе Лифенг.
И двете страни осъзнават „значението на устойчиви, дългосрочни и взаимно изгодни икономически търговски отношения“, посочва се в изявлението.
Взаимните ревизии на митата ще бъдат въведени до 14 май. Свързаните с фентанила 20-процентни налози на Пекин, влезли в сила по нареждане на американския президент Доналд Тръмп през февруари и март, ще останат. Но „реципрочните мита“ ще паднат със 115% за период от 90 дни. Което означава 30% за китайския внос в Америка (вместо 145%) и 10% за американския в Китай (вместо 125 процента).
Съгласно споразумението, китайците ще спрат временно или ще отменят контрамерките извън митата срещу Съединените щати, въведени от 2 април. Става въпрос за експортните рестрикции на някои редкоземни минерали, включването на десетки американски фирми в списъка на „ненадеждните юридически субекти“ и започналото антимонополно разследване на американския химически гигант DuPont.
Търговската война вече оказа негативно въздействие върху американската и китайската икономика. БВП на САЩ се сви през първото тримесечие на тази година спрямо последните три месеца на миналата – първият тримесечен спад от началото на 2022-а насам, след като вносителите се втурнаха да вкарват стоките в страната преди въвеждането на митата. Китайският износ за американците пък почти пресъхна през април, засягайки огромния промишлен сектор на азиатския колос – промишлената активност на китайските заводи е намаляла най-рязко за последните 16 месеца през април, принуждавайки Пекин да вкарва свежи икономически стимули..
По оценка на експерти, договорената отмяна на по-голямата част от митата и най-благоприятният сценарий от разговорите през уикенда.
Двете страни са се споразумели също да създадат „механизъм за продължаване на обсъжданията на икономическите и търговските отношения“, посочва се още в официалното изявление. И се допълва, че „тези дискусии могат да се провеждат последователно в Китай и Съединените щати или в трета страна, по споразумение на страните“, а „ако се налага, могат да се осъществяват и консултации на работно равнище по отделни икономически и търговски въпроси“.
В изказване по време на пресконференция в Женева, Бесент отбелязва, че „двете делегации са стигнали до консенсус, че нито една от страните не иска да бъде изключена и онова, което се е случило с тези високи мита … е еквивалентно на ембарго, което никой не желае“. Бесънт е допълнил, че американците „искат търговия, по-голям търговски баланс“ и че „и двете страни са готови да го постигнат“.
Говорител на китайското министерство на търговията пък е определил съвместното изявление като „важна стъпка от двете страни за разрешаване на различията чрез равнопоставен диалог и консултации, което поставя основата и създава условия за по-нататъшно отстраняване на пропуските и за задълбочаване на сътрудничеството“.
Глобалните инвеститори посрещнаха с ентусиазъм спада на търговското напрежение. Фючърсните контракти на щатския борсов индекс DJIA поскъпнаха с над 2%, на широкия S&P 500 – с почти 3%, а на високотехнологичния NASDAQ Composite – с повече от 3.5 процента. Азиатските пазари също реагираха положително, като хонконгският Hang Seng повиши пазарната си оценка с около 3 процента.
Зелените пари поскъпнаха към всичките си основни конкуренти, като в 16.50 ч. българско време на 12 май се търгуваха по курс 1.1123 щ. долара за едно евро, 148.05 йени за един долар, 0.8424 шв. франка за долар и 1.3206 долара за един брит. паунд. Цената на златото – традиционното спасително убежище при кризи – падна до 3240 щ. долара за тройунция за метала за незабавна доставка.
Източник: Banker.bg