Съединените щати планират да наложат 10-15% мита върху вноса от около 150 малки държави. Това обяви президентът на САЩ Доналд Тръмп. „Ще обявим една цифра за останалите почти 150 малки държави. И вероятно ще бъде 10% или 15 на сто. Все още не сме решили“, каза той в интервю за телевизионния канал Real America’s Voice.
На 2 април Тръмп обяви въвеждането на мита върху продукти от 185 държави и територии. Универсалните мита от 10% влязоха в сила на 5 април, индивидуалните – на 9 април. В същия ден президентът на САЩ обяви 90-дневно спиране на част от ответните мита, което, както обясниха от Белият дом, се дължи на търговски консултации. През този период е в сила универсална мита от 10 на сто.
На 27 юни Тръмп поясни, че Съединените щати ще уведомят страните, с които няма да подпишат отделни споразумения, в рамките на около седмица и половина, за допълнителни условия на двустранната търговия, т.е. за тарифните ставки върху стоки, доставяни на американския пазар. Администрацията на САЩ започна да изпраща тези известия през последните няколко дни. Решенията на Тръмп за изтичане на крайните срокове за търговски преговори и прилагане на нови вносни тарифи се очаква да влязат в сила на 1 август. Президентът призна, че в някои случаи би удължил крайните срокове за тези преговори.
Тръмп не се стреми да сключи търговско споразумение с ЕС
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не се стреми да сключи търговско споразумение с Европейския съюз, тъй като Вашингтон би бил напълно доволен от 30% тарифи върху целия европейски внос.
„Вероятно бихме могли да сключим сделка с Европа. Аз съм много хладнокръвен по въпроса. Изпратихме им писмо, с което ги уведомихме, че ще наложим 30% тарифи от 1 август“, каза той пред Real America’s Voice. „Това не е лош начин за правене на бизнес. Печелим много пари.“
Тръмп добави, че Вашингтон е „много близо до постигане на търговско споразумение с Индия“ и че е „твърде рано“ да се говори за търговско споразумение с Канада.
Американският лидер обяви, че от 1 август ще бъдат наложени тарифи от 30% върху целия европейски износ, в допълнение към вече съществуващите 10% тарифи върху стоманата, алуминия и автомобилите от Европейския съюз.
Източник: Banker.bg