ЕКСПО 2025 в Осака може да послужи като двигател за нова златна ера за българо-японските взаимоотношения. Това заяви Н. Пр. Мичигами Хисаши, посланик на Япония в Република България, по време на бизнес закуска на Японско-българската бизнес асоциация, на която бе обсъдено предстоящото участие на България в световното изложение.
То, и по-конкретно българският павилион, предстои да бъдат посетени от президента Румен Радев през месец май.
Надявам се, че с всичко това, заедно с президентското посещение, ще можем да имаме още една златна ера за двете страни и изобщо за България. Предишното ЕКСПО в Осака (бел. ред. – през 1990 г.) беше двигател на близки взаимоотношения. Новото ЕКСПО може да е нов двигател за нашата следваща златна ера“, каза посланик Мичигами.
По думите му в международното изложение предстои да вземат участие около 160 държави, които ще посрещнат милиони посетители. Той отбеляза, че от първото ЕКСПО през 70-те години на миналия век досега посещаемостта на събитието, което се провежда на всеки пет години, расте, като в даден момент достига и 60 млн. души.
Той сподели, че като дете е посетил първото ЕКСПО в Осака и е видял тогавашния български павилион, наподобяващ „устремени към небето планински върхове“, както разказва Христо Чамов, един от организаторите на българското участие на „Експо’70“ в Осака, цитиран от БТА.
Винаги ще помня тези триъгълни форми, а за японците също беше специално споменато, че император Хирохито е посетил българския павилион“, добави посланикът.
По думите му тогавашното посещение на императора и императрицата, по време на което те опитали българско кисело мляко, дало началото на сегашните взаимоотношения между държавната „Ел Би Булгарикум“ и японската корпорация Meiji.
Тогава императорът и императрицата опитали кисело мляко в павилиона и толкова им харесало, че от Meiji чули за това и започнали да го разработват заедно с българските си приятели“, разказа посланик Мичигами.
Ръководителят на японското посолство в България излезе със специално послание, като заяви, че за Япония е чест да има принос към България, като „би желала още да допринесе“.
Японският бизнес в България се завръща, включително големият, като Meiji или Toshiba, каза посланикът.
Припомняме, че в момента Meiji и „Ел Би Булгарикум“ работят върху създаването на съвместна научноизследователска лаборатория. От друга страна Toshiba, която преди над 30 години изгради ПАВЕЦ „Чаира“, понастоящем работи върху ремонта на първи хидроагрегат и има възможност да се включи в предстоящата основна рехабилитация на централата, за която изпълнител се очаква да бъде обявен до дни.
По думите на икономическия министър Петър Дилов, Япония е стратегически партньор за България в Азия. През миналата година двустранният търговски оборот е бил почти 270 млн. долара, „което не отговаря на съществуващия потенциал“.
Убеден съм, че добрите ни взаимоотношения ще се засилят след нашето представяне на ЕКСПО Осака 2025 и че то ще допринесе за позиционирането на България като високотехнологична и привлекателна бизнес и инвестиционна дестинация“, подчерта икономическият министър.
По думите на вицепремиера и иновационен министър Томислав Дончев завръщането на японския бизнес у нас налага препозиционирането на България не само като страна на киселото мляко и розовото масло, но и като добра среда за правене на бизнес.
Президентът Румен Радев изрази подобна гледна точка, като коментира, че изложението може да даде възможност на страните да демонстрират всичко, което ги сближава – „вековни култури, древни традиции и водещите успехи в науката, икономиката и високите технологии“.
Българският павилион
Българският павилион ще бъде разположен между павилионите на Сингапур и Нидерландия, като ще е срещу един от главните входове на изложението.
За него България е потърсила сътрудничество с японски компании за специално индивидуализиран павилион под наем. За изпълнител на поръчката е избрана Daiwa Lease, част от корпорацията Daiwa Group и най-голямата японска компания за отдаване под наем на индустриални площи. Павилионът е проектиран и изпълняван с участието на арх. Хирото Кобаяши, професор по архитектура в университета Кейо.
Националният павилион на България съчетава традиционни елементи със съвременни интерактивни технологии, които създават не само модерен дизайн и концептуално чисто пространство, но и уникално потапящо дигитално изживяване“, каза изпълнителният директор на ИАНМСП д-р Бойко Таков.
Българският павилион отвън.
Част от интериора на павилиона.
Българският талисман Лакто-чан
Тази година България разполага и със собствен маскот – това е Лакто-чан, който символизира връзката между България и Япония. „Лакто“ идва от името на бактерията „Лактобацилус булгарикус“, докато „-чан“ е наставка, която се използва за бебета, деца, близки приятели, както и в имената на животни например, което им придава по-сладко звучене и изразява привързаност.
Източник: Economic.bg