22.8 C
София
петък, 23 май 2025

Седмични новини за енергетика: Ловеч има най-голямата батерия в ЕС; Без газ от Александруполис

Най-четени

Още от същото

България вече е дом на най-голямото съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз. С инсталирана мощност 124 MW и капацитет 496 MWh батерията, изградена от „Адванс Грийн Енерджи“ АД в Ловеч, отбелязва нов етап в развитието на енергийната инфраструктура на страната.

Терминалът за внос на втечнен природен газ (LNG) в Александруполис, от който България трябва да доставя до 1 млрд. куб. м годишно, остава извън експлоатация до 15 август. Съоръжението трябваше да заработи отново на 15 май, но от актуализирано спешно пазарно съобщение (UMM) от оператора Gastrade става ясно, че се отлага поне с три месеца.

Българската компания „АмонРа Енерджи“ АД започва собствено производството на соларни инсталации в Драгоман. В предприятието ще се правят както системите за монтаж на соларни панели, така и конструкции за станции за електромобили.

Четири нови проекта за помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) се разработват в България от Национална електрическа компания (НЕК), Български енергиен холдинг (БЕХ) и Електроенергийния системен оператор. Това каза председателят на ЕСО Ангелин Цачев по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).

Само през месец април в България са останали 130 хил. MWh непроизведена соларна енергия, а за първите 5 дни на месец май те са 50 хил. MWh. Очакванията на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) са тя да става още повече в следващите месеци. Причината електроенергията да не се произвежда и съответно реализира е, че в региона няма достатъчно свързаност и все още достатъчно батерии, които да я съхранят. Това коментира пред журналисти председателят на ЕСО Ангелин Цачев по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).

Министерският съвет разреши на АЕЦ „Козлодуй“ да внесе от Русия продукти от желязо и стомана. Те са необходими при експлоатацията на централата, за да се поддържа високо ниво на техническа и ядрена безопасност, пише в мотивите към правителственото решение от сряда.

До края на следващата година на територията на страната ще има инсталирани повече от 10 хил. MWh системи за съхранение на енергия. Това ще даде възможност тя да се пренася от часовете с минусови цени и бизнесът да се възползва от тях. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на конференцията RE-Source Southeast 2025, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).

Държавната въглищна централа „Марица Изток 2“ планира голяма фотоволтачина централа на част от терените си. Дружеството провежда пазарни консултации за идеен проект за изграждането ѝ, публикувани в Регистъра на обществените поръчки. Документите са от началото на месец април, а оферти са се подавали до 23 април, но към момента няма качена информация за тях.

Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) настоява „в спешен порядък“ правителството да въведе механизъм за компенсиране на цените на енергоинтензивната индустрия при цени над 120 лв./MWh за 80% от потреблението.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации