17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

Седмични новини за финанси: Бюджетът е обратно на минус; Все повече фалити в България

Най-четени

Още от същото

Държавната хазна отново премина на червена територия през февруари, когато дефицитът по консолидираната фискална програма (КФП) е в размер на почти 1 млрд. лв., или по-точно 999.7 млн. лв. (0.5% от БВП).

Правителството на премиера Росен Желязков, което управлява по-малко от 3 месеца, изглежда уверено използва средствата във фискалния резерв. Справка на Economic.bg в ежеседмичната статистика на Българска народна банка (БНБ) показва, че докато в седмицата до 31 януари парите в резерва са били 10 млрд. лв., към края на март те вече са под 7 млрд. лв.

Финансирането на държавни фирми с дълг, заложено в обнародвания Бюджет 2025, е само възможност, а не задължение, като правителството своевременно ще докладва и решава за какво да използва заемните средства.

България ще тегли заеми в „доста сериозен размер“, за да покрие бюджетния си дефицит от над 6 млрд. лв. и за да погаси стари задължения. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова по време на свое изслушване в парламентарната Комисия по здравеопазването.

Създадената през 2021 г. Държавна петролна компания (ДПК) е струвала близо 2 млн. лв. на държавата, въпреки че никога не започна да функционира реално. Това става ясно от писмен отговор на министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов към въпрос на депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров.

Натрупаните средства по партидите в частните пенсионни фондове, където се съхраняват т. нар. втори пенсии, автоматично ще преминат в евро след присъединяването на България към еврозоната. Курсът за превалутиране остава фиксиран – 1.95583 лева за 1 евро – без никакви загуби за осигурените лица.

Голяма част от българските инфлуенсъри не декларират своите доходи и не плащат задължителните данъци. Това са установили при обмена на данни с различни глобални и социални платформи от Националната агенция за приходите (НАП). От там посочиха в коментар за Economic.bg, че в момента текат групови обмени с други държави за конкретни платформи, като „в резултат на възложени контролни производства“ са установили „значителен процент на задълженията от лицата, получаващи доходи от платформи, например TikTok“.

Фалитите в България ще нараснат с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Това посочват експертите от глобалния застраховател на търговски кредити Allianz Trade (преди Euler Hermes) в свой доклад.

„Швейцарското правило“ – автоматизираният механизъм за осъвременяване на пенсиите – което действа в България след пенсионната реформа през 2001 г., реално се спазва твърде рядко. Данните от първия информационен бюлетин за 2025 г. на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че за тези 24 години то е прилагано стриктно едва 14 пъти.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации