20.8 C
София
петък, 23 май 2025

Седмични новини за финанси: Загубени ли са парите по ПВУ; Стъпка напред за еврозоната

Най-четени

Още от същото

Няколко часа след брифинга на вицепремиера Томислав Дончев, на който категорично обяви, че „приход по второ плащане няма да има“, той свика нов брифинг, на който смекчи тона. И заяви, че „парите не са изгубени безвъзвратно“.

Миналата година представихме предварителна оценка и посочихме, че ключови цели все още не са постигнати. Така говорител на Европейската комисия коментира ситуацията около второто плащане п Плана за възстановяване и устойчивост на България.

България ще отправи искане до Европейската комисия и Европейската централна банка да изготвят извънредни конвергентни доклади за членство в еврозоната. Кабинетът прие решението да действа по време на извънредно заседание в понеделник.

Министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев са подписали днес съвместно писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията. Те също така са го изпратили до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард.

България отново не покри инфлационния критерий за присъединяване към еврозоната. Противно на надеждите и заявките на кабинета „Желязков“ да поиска извънредна оценка за еврото до края на месеца, средногодишната инфлация през януари се оказа с 0.07 пункта по-висока от необходимото за еврозоната ниво.

Има си методика и тя ще бъде оценена. И понеже нашите експерти са работили по тази методика, ние считаме, че сме покрили критериите за конвергенция. Това каза министър-председателят Росен Желязков, отговаряйки на журналистически въпрос относно непокрития през януари с 0.07 пр. пункта инфлационен критерий за присъединяване към еврозоната.

България изглежда уверено се е насочила към еврозоната, въпреки че последните данни да показаха, че страната все още не покрива формално ценовия критерий. Въпреки това финансовият министър Теменужка Петкова заяви след публикуването на данните от Евростат, че правителството веднага ще поиска извънредна оценка от Брюксел, за да се присъедини страната към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Разписаните приходни мерки в Бюджет 2025 са предложени от приходните агенции. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на разглеждането на финансовата сметка за текущата година на първо четене в комисия.

Българският бизнес ще може доброволно (не през данъците) да се притече на помощ на държавния бюджет. Финансовият министър Теменужка Петкова залага промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) през преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., които позволяват на юридическите лица да даряват на бюджета, като не е заложен контрол върху сумите.

Министерството на финансите (МФ) изтегли четвърти вътрешен заем за тази година, преотваряйки емисия 7-годишни държавни ценни книжа (ДКЦ). Тя е деноминирана в лева, с падеж 29.01.2032 г. и годишен лихвен купон 3.25%.

Правителството трябва да бъде много по-амбициозно в свиването на разходната част на бюджета. Такова предупреждение отправи Фискалният съвет към управляващите по време на днешното заседание на парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства.

Проектът на държавния бюджет за 2025 г. получи само частична подкрепа от бизнеса и то с резерви. Това стана ясно по време на днешното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Българската стопанска камара (БСК) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП) подкрепиха бюджета, докато от КРИБ и АИКБ се въздържаха от подкрепа.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации