15.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Шанс за Европа срещу САЩ: Франция ще инвестира €109 млрд. в AI

Най-четени

Още от същото

Френският AI сектор ще получи частни инвестиции в размер на 109 млрд. евро през следващите години, обяви президентът Еманюел Макрон в навечерието на световната среща на върха за изкуствения интелект, която се провежда в страната.

Пред френската телевизия TF1 Макрон описа обещаните милиарди евро като „еквивалент за Франция на това, което САЩ обявиха със Startgate“, визирайки мащабния проект на американския президент Доналд Тръмп за частни инвестиции в областта на изкуствения интелект на стойност 500 млрд. долара.

В съвместното предприятие на САЩ, наречено Stargate, OpenAI, Oracle и SoftBank ще похарчат до 500 млрд. долара за AI инфраструктура в Америка през следващите четири години.

Що се отнася до френското финансиране, то ще включва ангажименти от Обединените арабски емирства, американски и канадски инвестиционни фондове и френски компании, като телекомуникационните фирми Iliad и Orange, както и аерокосмическата и отбранителна група Thales.

Няколко дни преди срещата на високо равнище за действия в областта на изкуствения интелект във Франция, която започна в понеделник, ОАЕ заявиха, че ще инвестират между 30 и 50 млрд. евро в изграждането на център за данни за изкуствен интелект с мощност 1 гигават във Франция като част от кампус, насочен към развитието на технологията.

Виктор Рипарбели, главен изпълнителен директор на британския стартъп за изкуствен интелект Synthesia, заяви, че инвестиционният план на Макрон на стойност 109 млрд. евро е „страхотно“ нещо за европейската екосистема на изкуствения интелект – но добави, че са необходими повече средства, за да се гарантира, че континентът е в състояние да се конкурира с мощните технологични сили САЩ и Китай.

Трябва да поставим правилните основи, за да може Европа да процъфтява като екосистема“, каза Рипарбели пред CNBC в понеделник.

„Чудесно е, че инвестираме повече в инфраструктура. Не смятам, че това е единственото решение на проблема. Има и много други неща, за които трябва да се тревожим. Но това, което според мен е наистина чудесно, е, че има политическа воля наистина да се направи нещо“, добави той.

Глобалната AI надпревара е на фокус

На срещата на високо равнище за действие в областта на изкуствения интелект в Париж ще се съберат световни лидери и ръководители на някои от водещите компании, разработващи технологията. Сред участниците са вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, германският канцлер Олаф Шолц, канадският министър-председател Джъстин Трюдо, главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай, президентът на Microsoft Брад Смит, главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман, главният изпълнителен директор на Google DeepMind Демис Хасабис и главният изпълнителен директор на Anthropic Дарио Амодей.

В събота Axios съобщи, че тази седмица Сам Олтман ще предупреди световните лидери, че трябва да разширят начина си на мислене по отношение на изкуствения интелект, така че вместо да се фокусират само върху риска – както често се случва в Европа – лидерите да опитат да погледнат към растежа и възможностите.

Скорошната поява на AI модела с отворен код R1 на китайската фирма DeepSeek предизвика дебати в индустрията относно огромните капиталови разходи, които компаниите отделят за компютърна инфраструктура, за да обучават своите системи.

DeepSeek заяви, че общите разходи за обучение на най-новия ѝ модел с изкуствен интелект възлизат на 5.6 млн. долара. Критиците обаче се съмняват в тези твърдения.

Миналия месец изследователската фирма за полупроводници SemiAnalysis изчисли, че разходите за хардуер на DeepSeek досега надхвърлят 500 млн. долара (б.а. – откакто фирмата съществува изобщо). И добави, че разходите за научноизследователска и развойна дейност на стартъпа са значителни.

В неделя Хасабис от Google DeepMind заяви, че AI моделът на DeepSeek е „вероятно най-добрата работа“, идваща от Китай – но добави, че от технологична гледна точка не става дума за кой знае каква промяна.

Въпреки шумотевицата, в действителност няма нов научен напредък… използват се познати техники [в AI]“, каза Хасабис и добави, че шумотевицата около DeepSeek е била „малко преувеличена“.

Въпреки това, на фона на милиардните инвестиции в AI и центрове за данни, пълни с усъвършенствани полупроводници от американския производител на чипове Nvidia, новият модел на DeepSeek предизвика опасения от потенциален балон в областта на изкуствения интелект.

Преди срещата на върха за AI Майк Капоне, главен изпълнителен директор на американската софтуерна фирма Qlik, заяви пред CNBC, че DeepSeek вероятно ще бъде основна тема на разговори тази седмица, тъй като световните правителства се борят с напредъка на Китай в областта на AI.

Тази среща на върха не е само за AI – тя е за влияние“, каза Капоне.

„Дипломацията в областта на AI вече е толкова важна, колкото и разработването на AI. Борбата за власт няма да се състои в това кой ще създаде най-добрия модел, а в това кой ще контролира наратива за AI“, добави той.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации