16.8 C
София
неделя, 20 апр. 2025

Шин Бет: Политиките на Нетаняху спомогнаха за атаката на 7 октомври

Най-четени

Още от същото

От израелската вътрешна служба за сигурност Шин Бет заявиха, че политиките на Бенямин Нетаняху са сред основните причини за атаката на 7 октомври 2023 г., при която Хамас и други бойци убиха около 1200 израелци.

В доклада си за атаката Шин Бет признава своята отговорност, като признава, че е била наясно с предупредителни знаци, че Хамас планира операция. Въпреки това агенцията не е разбрала мащаба, времето и местоположението на нападението.

Докладът обаче посочва и редица правителствени политики, които са допринесли за нападението на Хамас.

Сред основните фактори за военната подготовка на Хамас преди атаката според документа са израелската „политика на спокойствие“ спрямо групировката. Това очевидно се отнася до политиката на въздържане от използване на сила, за да се контролира военният капацитет на Хамас.

Докладът също така критикува решението на Нетаняху да разреши финансови потоци от Катар към Газа – политика, предназначена да раздели палестинците, като засили Хамас за сметка на Палестинската автономия.

От Шин Бет също така подчертават, че ежедневните еврейски молитви в комплекса около джамията Ал-Акса в Йерусалим – известен на евреите като Храмовия хълм – са изиграли роля за напрежението. Тези молитви нарушават 58-годишно споразумение с Йордания, според което само мюсюлмани могат да се молят в джамията и околните площи. Те обаче бяха активно насърчавани от тогавашния министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир.

„Кумулативният ефект от нарушенията на Храмовия хълм, отношението към палестинските затворници и възприятието, че израелското общество е отслабено заради вътрешни разногласия“ са допринесли за уязвимостта на Израел пред нападението, се казва в доклада.

Разузнавателни пропуски преди атаката

От Шин Бет твърдят, че не са подценили Хамас и желанието му да извърши голяма атака чрез пробиване на израелските укрепления около Газа. Агенцията дори е дала кодовото име „Йерихонските стени“ на този план, но това не е довело до повишаване на сигурността.

„Плановете не бяха възприети като реална заплаха, а серията от слаби индикативни знаци, започнали през лятото на 2023 г., не бяха свързани с тази заплаха“, се казва в доклада. Вместо това, израелските служби са смятали, че е по-вероятно Хамас да извърши метеж на Западния бряг.

Това е довело до фатален провал в процеса на вземане на решения в нощта на 6 срещу 7 октомври, заключава документът.

Нощта преди клането от Шин Бет са подали сигнал за тревога заради активирането на 45 израелски SIM карти от бойци на Хамас. Агенцията е класифицирала това действие като необичайно и възможен индикатор за предстоящо нападение, ако се появят и други предупредителни знаци.

Фактът, че не са били предприети защитни мерки, от Шин Бет отчасти приписват на липсата на сътрудничество с разузнаването на армията.

Нетаняху се противопоставя на разследването

В отговор на доклада източници, близки до Нетаняху, разпространиха коментари срещу директора на Шин Бет – Ронен Бар, когото премиерът се опитва да отстрани.

Според хора от обкръжението на Нетаняху, „Бар напълно се провали“ в справянето със заплахата от Хамас и е бил „роб на предубеждения“ относно групировката.

Нетаняху вече изключи Бар и шефа на Мосад – Давид Барнеа, от израелската делегация за преговорите за примирие в Доха и Кайро. Израелските анализатори виждат в това разрив между премиера и службите за сигурност относно воденето на войната и въпроса дали трябва да започне втора фаза на примирието.

Геополитически последици

Разногласията в израелското ръководство идват на фона на борбата за оформяне на политика за бъдещето на Газа след войната.

Конфликтът се засили още повече миналия месец, когато Доналд Тръмп шокира света, като заяви, че САЩ трябва да поемат контрола над Газа и да превърнат опустошената територия в „Ривиерата на Близкия изток“, като изселят 2.2 милиона палестинци.

В отговор Арабската лига подкрепи алтернативен план, предложен от Египет, според който ивицата Газа ще бъде възстановена под ръководството на палестинска технократска комисия вместо на Хамас.

В сряда арабски дипломат заяви, че първоначалната реакция от Вашингтон към египетския план била „разочароващо негативна“.

„Те все още предпочитат плана на Тръмп“, каза дипломатът, като добави, че администрацията не е представила детайлна стратегия как би се осъществило американското управление на Газа.

По-късно този месец делегация от арабски външни министри планира да посети Вашингтон, за да лобира в полза на египетския следвоенен план.

Тайни преговори между САЩ и Хамас

Американската администрация води тайни разговори с Хамас относно освобождаването на американски заложници в Газа, съобщават агенциите Reuters и Axios.

Според източници, специалният пратеник на САЩ по въпросите на заложническата криза Адам Бьолер преговаря директно с Хамас в Доха през последните седмици. Разговорите се фокусират върху освобождаването на американски граждани и възможността за по-широка сделка за всички заложници и постигане на дългосрочно примирие.

Държавният департамент на САЩ класифицира Хамас като терористична организация през 1997 година.

Четете още: Израел обяви, че спира достъпа на хуманитарна помощ до ивицата Газа

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации