Щатският долар поевтиня с 2% в най-губещата си седмица от обявения от американския президент Доналд Тръмп за „Ден на освобождението“ 2 април. Тогава огласеният списък от митнически ставки за съюзници и неприятели разлюля пазарите и заличи трилиони долари от глобалните борсови индекси. Този път инвеститорите се тревожат за състоянието на американските публични финанси – опасения, които понижиха пазарната оценка на зелените пари към всичките им основни търговски конкуренти. Данъчният проектозакон на Тръмп пък наля допълнително масло в огъня, защото задълбочи притесненията от раздуващото се дългово бреме на Съединените щати.
„Продължаващите страхове за качеството на американските пазари на активи и заплахата от дедоларизация продължават да натискат надолу долара“, коментира Крис Търнър – ръководител на отдела за глобални пазарни проучвания на „Ай Ен Дж“. Той цитира последните данни, доказващи отлив на средства от американските активи, както и официалното изявление на финансовите министри на Г-7 от 22 май, в което се посочват „неустойчивите световни макроикономически дисбаланси“. Това, според Търнър, „изглежда ясна препратка към големите азиатски търговски излишъци със Съединените щати“.
Американският финансов министър Скот Бесънт се опита на 23 май да омаловажи опасенията на инвеститорите от отслабващия долар. „Смятам, че голяма част от слабостта на долара се обяснява по-скоро със засилването на други икономики или на други валути“, каза Бесънт в интервю за телевизия „Блумбърг“. Той допълни, че „фискалната експанзия“ в Европа стимулира еврото, а повишението на лихвените проценти от „Банк ъф Джъпен“ подкрепя японската йена.
Залозите, че някои азиатски държави могат да сключат търговски споразумения с Белия дом, които включват и повишаване на обменните курсове на паричните им единици към щатския долар, пък работят в полза на ред валути през последните седмици, между които са южнокорейският вон и тайванския долар.
„Подновените опасения на пазарните играчи за фискалната перспектива на САЩ, в комбинация със слуховете, че администрацията на Тръмп иска да отслаби долара по време на дискусиите с други страни, допринесоха за доларовите продажби“, смята Лий Хардман – старши валутен анализатор в банковата група MUFG.
Безпокойството на инвеститорите, че проектозаконът на Белия дом може да увеличи американския дефицит, предизвика продажби на дългосрочни щатски правителствени облигации през седмицата, което свали надолу и котировките на други пазари и тласна доходността на 30-годишния американски дълг над 5 процента.
Зелените пари поевтиняват през тази година заради растящите тревоги на пазарните играчи относно въздействието на всеобхватните мита на Тръмп върху икономиката на Съединените щати. Този низходящ тренд съвпада с периоди на спад на американските ДЦК и борсови индекси, което се приема като признак на отказ от доларови активи. Защото, по правило, когато доходността на правителствените облигации се повишава, привлекателността на американската валута също нараства.
„Най-притеснителното обстоятелство е как доларът реагира на високите щатски лихвени проценти“, коментира Майкъл Меткалф – шеф на звеното за макростратегия на „Стейт стрийт глоубъл адвайзърс“. Той допълва, че „когато валутите и цените на облигациите вървят в една посока, това е белег за пробив в политическата устойчивост“ и прекъсването на обичайните корелации „навежда на мисълта, че е налице нещо по-фундаментално“.
Валутни анализатори очакват зелените пари да продължат да поевтиняват, защото инвеститорите искат да застраховат доларовите си позиции в краткосрочен план и да преосмислят „структурата на разпределение“ към Съединените щати в по-дългосрочен аспект.
Източник: Banker.bg