4 C
София
събота, 05 апр. 2025

Ще търсим решение, увери финансовият министър директорите на държавните психиатрични болници

Най-четени

Още от същото

„Готови сме за диалог. Ще търсим решение“ – това обяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на заседанието на парламентарната здравна комисия, провеждащо се днес (2 април). На него се проведе изслушване, както на финансовия министър, така и на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов по повод проблемите на финансирането на държавните психиатрични болници и осигуряването на необходимите средства за увеличение на трудовите възнаграждения на персонала.

Петкова поясни, че бюджетът на Министерството на здравеопазването за 2025 г. е 1.203 млрд. лева, което е със 145 млн. лева повече спрямо 2024 година. Разходите за персонал са 576.8 млн. лева и са с 62 млн. повече спрямо 2024 година. Финансовият министър отбеляза, че цитира конкретните числа не защото смята, че те са достатъчни, а да демонстрира, че правителството е готово да води разговори и да търси решение.

Донка Господинова – директор на държавната психиатрична болница в Севлиево – обяви, че те ще настояват за 50% увеличение на възнагражденията. Подчерта, че техните лечебни заведения – 12 на брой – са второстепенни разпоредители с бюджетни средства и се занимават с най-тежките патологии. В техните болници се настаняват и пациентите, които подлежат на задължително лечение по Закона за здравето, както и тези, които ги настаняват принудително по Наказателния кодекс (психично болни, извършили убийства, изнасилвания, побоища). Освен това има и трета група на психично болни с тежки социални проблеми.

По този повод Донка Господинова настоя за промяна в категорията им „труд“, като те станат втора категория, защото работят в изключително тежки условия.

Сестра от Държавната психиатрична болница – Карвуна, край Добрич разказа, че в нейното отделение, където са настанени между 25-27 пациенти, извършили тежки криминални престъпления, за които не могат да носят наказателна отговорност, често се случва тя да остава напълно сама с тях, тъй като няма желаещи да работят при подобни условия, а санитарите вместо 9 по стандарт са само трима. Тя призна, че предвид твърденията в публичното пространство, че средната брутна заплата на медицинска сестра в психиатричните болници е около 2200 лева, обществото трябва да знае, че това се дължи на факта, че повечето й колежки са навършили пенсионна възраст и са между 70 и 80-годишна възраст.

Ние сме пред самозакриване и когато това стане, болните ще останат на улицата. Ние, от психиатрията вече 30 години сме в задния двор сме на здравеопазването„, предупреди Цветеслава Гълъбова директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“, в Нови Искър, която даде пример в Германия, където на 50 пациенти с тежки психични проблеми има и 50 души персонал, които отговарят за тях.

Здравният министър доц. Силви Кирилов обяви, че в държавните психиатрични болници има 1440 щатни бройки, от които 172 са лекари, 494 – сестри, 406.5 – санитари и 367.5 – други. Средната брутна заплата към края на 2024 г. е в размер на 1983 лева, а според Закона за държавния бюджет за 2025 г. за държавните психиатрични болници са разчетени средства в размер на 55.7 млн. лева, в това число разходи за персонал 44.5 млн. лева. Увеличението спрямо 2024 г. е с 2.06 млн. лева, с което е осигурено увеличение на разходите за персонал с 5% или средната брутна работна заплата за 2025 г. в държавните психиатрични болници ще достигне 2083 лева. По повод на 5% увеличение присъстващите на заседанието медицински лица коментираха, че то е обидно за тях.

В изказването си доц. Кирилов посочи, че броят на леглата в държавните психиатрични болници са 1978, като през тях през 2024 г. са преминали 9115 – пациенти, като от тях 281 са трайно пребиваващи. Той добави, че според разчетите увеличението с 1% на разходите за персонал в тази система ще доведе до допълнителни разходи за година в размер на 445 200 лева. В централния бюджет за 2025 г. са планирани допълнителни средства в размер на 3.2 млн. лева за увеличаване на разходите за издръжка, в това число и за подобряване на благосъстоянието на дълготрайно пребиваващите пациенти в държавните психиатрични болници и изпълнение на мерки за тяхната реинтеграция в общността.

След като се изказаха мнения и от страна на депутатите – членове на здравната комисия, и на представители на синдикати, които предупредиха, че след работещите в психиатричните болници за по-високи заплати ще предявят искания и медицинските работници в детските градини, председателстващият заседанието – проф. Костадин Ангелов даде 30 минути почивка, в която двамата министри, заедно с народните представители да обмислят решение на наболелия проблем.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации