13.2 C
София
сряда, 14 май 2025

Ще залее ли бетонът истината за ИПК „Родина“

Най-четени

Още от същото

Около ПР-димките на президента Румен Радев и изумителната му идея да поиска референдум за въвеждането на еврото в навечерието на излизането на конвергентния доклад за готовността на страна ни да се присъедини към еврозоната в началото на юни, сякаш доста семпло бе отразена информацията за предстоящото грандиозно строителство на терена на бившия издателско полиграфически комплекс „Родина“ на столичния бул. „Цариградско шосе“.

Стана ясно, че на 18 март временно изпълняващият длъжността главен архитект на направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община Стефан Аспарухов е издал разрешение за строеж на контролираното от близкия до сърцето на Делян Пеевски доктор Михаил Тиков дружество „Изток Плаза Инвест“ ООД, което вече е влязло в сила на 9 април.

Според документа на мястото на печатарски комплекс

ще бъдат построени сгради с разгъната площ 134 128.01  кв. м.

плюс сутерен разположен на 227 553.18 кв. метра.

Според устройствените параметри на зоната, в която попада този терен, и одобрения Подробен устройствен план с автор арх. Иван Дачев, на съседния терен, за който все още няма разрешение за строеж , но пък има издадена виза за проектиране , тук ще бъдат вдигнати пет високи сгради с височина до 75 м. плюс още няколко по-ниски тела.

Според Общия устройствен план (ОУП) на София теренът на ИПК „Родина“ се

намира в зона за смесено многофункционално строителство,

като плътността на застрояване е до 60 на сто, а на озеленяване – 40 на сто, от които 25 на сто с висока растителност.

Ако съдим по градоустройствените показатели на терена, при които котата корниз  е 75 метра и като се има в предвид , че имотът е разположен на 42 дка, а коефициент на интензивност тук е 3.5 при плътност на застрояване 60%, ясно е че

инвеститорът има доволно добър карт бланш да се развихри сериозно.

Целият терен на разрушения преди пет години ИПК „Родина“, както тогава „Банкеръ“ посочи в публикацията си „ИПК „Родина“ отлетя в небитието“ от 25 април 2020 г., даде старта на окончателното заличаване на една от най-скандалните истории в близкото ни минало, носеща натрапчивия привкус на пари, корупция и арогантност, завърши с …взрив.

 Сега парцелът е разделен на два по-малки, а

издаденото разрешение за строеж не касае тази частта с изглед към „София Тех Парк“,

въпреки, че и за тази част има планове още от 2023 година.

След като от „Изток Плаза Инвест“ ООД  вече са се бръкнали с таксата за разрешителното в размер на 1 820 425.44 лв. , на терена вече са започнали изкопните работи и е струпана строителна техника, за да бъде реализиран проекта , включващ многофамилни жилищни сгради с детска градина, спортен център, магазини, заведения, офиси, подземен гараж и наземни паркоместа.

Каква е официалната информация за фирмата инвеститор на обекта?

Дружеството е с депозиран капитал от  30 885 500 лв, формиран от непарични вноски на апортираните имоти на бул. „Цариградско шосе“

Фирмата се управлява от Николай Митов, на негови собственици са „Булфарма“ ООД и ДКЦ „Пълмед“ ООД – и двете фирми са с регистриран капитал от по 5000 лева! И двете са притежание

на семейството на известният като най-богатия доктор у нас – Тиков.

От години „Банкеръ“  нищи историята на този терен и наливането на бетона днес, едва ли ще успее да заличи следите на една от най-големите кражби от фалираната Корпоративна търговска банка.

Но за да не бъдем голословни, ще цитираме това, което казва в публикацията в „Без страх“ бившия директор на кредитирането в превзетата през 2014 г. банка Георги Зяпков, който

описва накратко умишлените действия на синдиците на КТБ

с една единствена цел – 55 дка на „Цариградско шосе“ да бъдат откраднати за сметка на вложителите на КТБ.

Към 20-ти юни 2014 г., когато банката беше съборена с активното участие на БНБ, Прокуратурата и най-различни други милиционерски служби, върху т.н. имот „ИПК Родина“ има учредени четири договорни ипотеки в полза на КТБ. Общият остатъчен дълг по отпуснатите кредити, обезпечен с тези ипотеки към 20.06.2014 година възлиза на около 58 милиона евро.

Какво се случва обаче след като „оздравителите“ от БНБ и след тях „пазачите“ от Фонда за гарантиране на влоговете превзеха банката? Започват да се мислят схеми, чрез които имотът (всъщност това са две УПИ, първото от които около 40 дка с несъществени сгради или незастроено, а второто – 15 дка, ведно с недостроения корпус на ИПК)

да се изкара от патримониумът на банката и да се прехвърли където трябва,

и то на достатъчно ниска цена, въпреки учредените ипотеки в полза на банката.

И ето, как го измислиха:

През 2017 г. синдиците започват процедури по принудително изпълнение срещу длъжниците на банката, чиито кредити са обезпечени с учредените ипотеки върху имота на Цариградско шосе. Наемат се адвокати, харчат се суми за хонорари, за съдебни такси и т.н. Макар и доста закъснели (близо 3 години след събарянето на банката) тези действия са логични, правилни и отговарящи на обичайната банкова практика.

И дотук с логиката. Веднага след осъждането на фирмите длъжници на банката, започват процедури по продажбата на тези вземания!? Защо

КТБ вече не искала да бъде кредитор на тези неизрядни длъжници!?

Търговете за продажба на тези вземания започват от септември 2017 г.:

1. През септември 2017 г. синдиците провеждат търг за продажба на вземането си от две дружества („Родина тауър“ ЕООД и „Инвестмънт проджектс“ АД) по кредити, обезпечение с ипотека върху имота. Обезпечените вземания на банката са в общ размер на 29,5 милиона евро, а синдиците ги обявяват за продажба за начална цена от 14,4 милиона евро. („Родина тауър“ ЕООД е собственик на сградата заедно с 15 дка).

2. През декември 2017 г. синдиците пускат на търг продажба на вземането на банката по два кредита на „ИПК Родина“ АД в остатъчен размер на 25 милиона евро, обезпечени с третата по ред ипотека върху незастроената част от имота с площ около 40 дка, за сумата от 93 000 евро!

„ИПК Родина“ АД е собственик на съседните 40 дка, без сградата попадаща в другото УПИ от 15 дка. В публични регистри

липсва каквато и да е информация дали това вземане е продадено от синдиците,

на кого и за каква цена, или пък същите са се отказали да го продават.

3. Вземането от 4-то дружество „Рийл естейт проджектс“ АД в остатъчен размер, възлизащ на 9,5 милиона евро към 20.06.2014г., все още се продава и към момента.

През януари 2019 г. цената на продаваното вземане падна на 115 000 евро, а през ноември с. г. вече продаваното вземане (при пряко договаряне) е оценено на 57 520 евро, без въобще от синдиците да се посочва, дали обезпеченото вземане на банката по този кредит, обезпечено с втората по ред ипотека, е в целия си остатъчен размер или вече са разпределени към КТБ някакви суми от продажбата на имота от ЧСИ Якимов, като всъщност се предлага за продажба остатъчния размер, без да се сочи, въобще какъв е той.

Куриозното е, че в обявата за продажба чрез пряко договаряне синдиците на КТБ през ноември 2019 година продължават да описват това вземане срещу „Рийл естейт проджектс“ АД като обезпечено с втора по ред ипотека, дори описват, че имало първа по ред ипотека върху същия имот,

невярно посочвайки нейния размер на 20 млн. евро,

макар че още през август 2018 г. тази първа договорна ипотека следва да е заличена и вземанията по нея погасени чрез извършване на пълно удовлетворение поради привилегията на тази ипотека и получаването на сумите, разпределени от ЧСИ Якимов именно от кредитора – но не мислете, че това е КТБ! Не, това е „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД.

През март 2018 г., вследствие на осребряване на масата на несъстоятелността, чрез търгове от синдиците, вземанията на КТБ от „Родина тауър“ ЕООД и „Инвестмънт проджектс“ АД са продадени на известната вече „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД.

За дълга на „Инвестмънт проджектс“ АД е учредена още през 2011 г. първата по ред ипотека върху имота от около 40 дка, а за дълга на „Родина тауър“ ЕООД е учредена първа по ред ипотека върху УПИ от 15 дка и недостроената сграда на корсупа на ИПК.

Резултатът от това, е че средствата от публичната продан от ЧСИ на имота (и по двете изпълнителни дела – №3321 от 2017г. и № 848 от 2018г.)

постъпват не по сметка на КТБ, а по сметка на „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД,

при извършването от ЧСИ Якимов разпределение!?

Публично обявените като един от гръмките успехи на синдиците на КТБ – 40 милиона лева продажна цена за имота всъщност я получава „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД, защото именно това дружество придобива правата върху първата по ред ипотека, първоначално обезпечаващи вземанията на КТБ от „Инвестмънт проджектс“ АД, респективно – от „Родина тауър“ ЕООД!? Защо е трябвало именно това да се случва, защо продажбата на вземанията на търг или при пряко договаряне не е спряно, а пък в хода на изпълнителното дело ипотекарния кредитор КТБ не получи 40 милиона лева, са въпроси към синдиците на КТБ и към Фонда за гарантиране на влоговете.

Съвсем не без значение е и

кой и при какви условия направи оценка от по-малко от 40 млн. лв. за две УПИ

с обща площ от 55 дка на топ-локация в София, при условие, че потенциалът за застрояване на тези два имота е позволявала достигане на обща разгърната застроена площ от 120 000 кв.м. – търговски площи, офиси и луксозни жилища? Всеки сам може да си направи сметка, че при разликата от 500 евро между себестойността на 1 кв.м. (близо 1000 евро заедно със земята) и неговата крайна пазарна цена (минимум 1500 евро/кв.м. – средно), стойността на този проект е поне 120 милиона лева.

Тук веднага може ще възникне в читателите въпросът: „Нали все пак „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД е платило нещо на КТБ по повод търга за придобиване на това вземане? Може пък да е платило дори повече от тези 40 милиона лева, което получава от продажбата? Може би банката е максимално удовлетворена?

Не се заблуждавайте и не бъде наивни –

това вземане е придобито от „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД не срещу истински пари,

а като разменна монета по схемите на адвоката на Делян Пеевски – Александър Ангелов (за който Бивол доказа, че е краен скрит собственик на „Виафот“) при опитите за завладяване на „Дунарит“ АД, където бяха намесени Едоардо Миролио, Държавната консолидационна компания и дори несъстоятелната и с отнет лиценз КТБ.

Същата тази КТБ, която не би трябвало да може да сключва каквито и да е нови сделки, но която получи на 23 август 2017 г. изрично разрешение от ФГВБ да придобива и респективно продава процесните вземания, и съответни прихващания с тях, които самите синдици продължават да оспорват пред съда.

Всъщност, именно защото

при абсолютно незаконното придобиване на тези вземания синдиците на КТБ

не са платили нещо.

Те, вместо да платят пари, започват да прехвърлят вземания, в случая – такива срещу „Инвестмънт проджектс“ АД и срещу „Родина тауър“ ЕООД, обезпечени с ипотека на двата имота на Цариградско шосе в София.

И накрая, видно от вписаните в Службата по вписвания договори за прехвърляне на тези вземания в полза на „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД, синдиците умишлено крият договорената цена (оценката на вземанията). А щом крият цената, абсолютно сигурно е, че с тези сделки за пореден път ощетяват кредиторите на банката.

Да припомним, също така, че

всички разходи по изпълнителните производства срещу неизрядните четири длъжници

за банката са направени от синдиците със средства от масата на несъстоятелността- преди да сключат прехвърлителните сделки с „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД. Нещо като допълнителен бонус за купувача за сметка на кредиторите на КТБ!?

В нито един момент от встъпването в длъжност през март 2015 г. до сега синдиците на КТБ не са имали поставена задача да удовлетворяват кредиторите на банката в максимална степен. Всъщност единствената им задача е разпродажба на активи на ниски цени и на предварително определени купувачи“.

А КОЙ стои зад „ДИПИ Инвестмънт“ ЕООД, така и си остана неразрешената от нашенските служби задача.

Ако все пак някой го интересува, не е лошо и да припомним, че настоящият собственик на огромния терен Тиков успя да го напазарува за смешната сума от  40 млн.лв.при положение, че имотите на тази локация вървят по 500 евро на квадрат.

И както хората, следящи процесите по заличаването на активите на КТБ смятат, при

разрешените над 200 000 кв. РЗП цената би трябвало да бъде над 100 млн. евро.

Дъщерята на прогонения банкер Цветан Василев – Радостина Василева се изказва доста саркастично по случая. В пост във „Фейсбук“-страницата си тя казва: „Ако отчетем, че от 40-те милиона цена реално свинският наместник е платил само 10 милиона, останалите са прихващания по цесии, измислени от пелтечещия Юда, ясно е как свинята е направила едни 200 милиона само от този актив на „пирамидата КТБ““.

Не е наша работа да смятаме за такива ли милиони става дума, но не е лошо да го направят тези, които би трябвало да са стожери на законността в пропитата ни от беззаконие Родина…

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации