На специална среща в София, водещи експерти от Swedish Match, част от Филип Морис Интернешънъл – Патрик Хилдингсон, Директор „Комуникации“ за категорията орални продукти, и Тригве Люнг, Глобален медицински ръководител за същата категория представиха всеобхватните данни и научна информация за т.нар. „шведски модел“, който е довел през последните десетилетия до най-ниските нива на тютюнопушене в ЕС и до най-ниските нива на заболеваемост от рак на белия дроб в Съюза.
Снимка: Тригве Люнг и Патрик Хилдингсон
„Имаме категорични доказателства, че подходът за намаляване на вредата работи. Въпреки сходната с Европа обща употреба на тютюн или никотин /около 20-23%/, Швеция е почти бездимна държава – с под 5% тютюнопушене. Мъжете в Швеция масово се отказаха от цигарите, първо чрез снус, а след това и чрез никотинови паучове – това са водещите категории продукти в страната”, заяви Патрик Хилдингсон.
Никотиновите паучове са сред най-безопасните начини за употреба на никотин – това не е лично мнение, а становище на Агенция за контрол на храните и лекарствата на САЩ, базирано на дългосрочни епидемиологични данни“, допълни Тригве Люнг.
Швеция е на път да стане първата държава в Европейския съюз, която ще премине под прага от 5% пушачи – праг, който експертите по обществено здраве определят като „край на ерата на пушенето“. Основната причина за този успех е устойчивото потребление на тютюневи и никотинови алтернативи с по-нисък риск от цигарите, които в Швеция са най-разпространени –шведския снус и никотиновите паучове.
Факти зад успеха на Швеция:
- Въпреки че общото ниво на употреба на никотин е близко до средното за ЕС, пушенето в Швеция е намаляло драстично – от 40% до под 5% от 1970 г. го 2022 г.;
- Данни от Шведската агенция за обществено здраве показват, че само 4.5% от родените в страната пълнолетни пушат, което поставя Швеция най-близо до целта за общество без дим в ЕС;
- Употребата на снус и никотинови паучове е свързана със значително по-ниска заболеваемост от рак на белия дроб, един от рисковите фактори , свързан с пушенето.
Научна основа и регулаторно признание:
- Над 330 научни изследвания, включително дългосрочни кохортни проучвания и клинични изпитвания, са използвани от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) при признаването на снус като продукт с модифициран риск;
- През януари 2025 г., след задълбочен научен преглед, Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри 20 разновидности на никотиновите паучове ZYN, които отговарят на строгите изисквания за продукти, „подходящи за защита на общественото здраве“.
По време на дискусията в София беше поставен акцент върху потенциала на България да последва примера на Швеция и да постигне устойчиво намаляване на тютюнопушенето, което според Евробарометър достига до 37%. Днес над 450 000 пълнолетни пушачи в страната вече са избрали IQOS като една от бездимните алтернативи на цигарите, част от глобалното портфолио от продукти без горене на Филип Морис България.
Снимка: Денис Стробикин, генерален мениджър на Филип Морис България
Ние работим активно за разширяване на портфолиото си с научно обосновани продукти без горене, които предлагат по-малко вредна експозиция на вреда в сравнение с цигарите за пълнолетните пушачи, които не се отказват напълно от употреба тютюн или никотин“, заяви Денис Стробикин, генерален мениджър на Филип Морис България.
„Един вид продукт не може да бъде задоволителен за множество различни индивидуалности, затова компанията инвестира и развива разнообразие от бездимни алтернативи, като сред тях важно място заемат продуктите за орална употреба – категория, която все още е слабо позната в България, но се развива динамично в световен мащаб“, коментира още Стробикин.
„През 2022 г. Филип Морис Интернешънъл придоби Swedish Match – водещ производител на снус и никотинови паучове с доказан опит. Тези продукти са резултат от сериозна научна работа и подлежат на строги регулаторни изисквания. С разрастващото ни се портфолио от бездимни алтернативи ние продължаваме да работим усилено в посока предотвратяване на достъпа на непълнолетни лица до всички тютюневи и никотинови продукти, чрез кампанията ни „Без компромиси“. Тя включва редица мерки, сред които – обучение и контрол върху търговските партньори за стриктно спазване на изискванията за проверка на възрастта при продажба, както и работа с партньорски организации в посока превенция на проблема“, допълни той.
Източник: Economic.bg