9.5 C
София
събота, 05 апр. 2025

„Швейцарското правило“ за пенсиите се прилага избирателно в България

Най-четени

Още от същото

„Швейцарското правило“ – автоматизираният механизъм за осъвременяване на пенсиите – което действа в България след пенсионната реформа през 2001 г., реално се спазва твърде рядко. Данните от първия информационен бюлетин за 2025 г. на Националния осигурителен институт (НОИ) показват, че за тези 24 години то е прилагано стриктно едва 14 пъти.

В три години от разглеждания период пенсиите са били замразявани, а в други шест е било използвано друго правило за преизчисляване.

Равносметката сочи, че в периода 2001 – 2024 г. осъвременявания са направени 14 пъти, а в останалите години са прилагани други механизми“, посочват от НОИ в своя бюлетин.

В периода 2010 – 2012 г., включително, пенсиите са замразени. Тогава икономиката на страната стагнираше след тежкия удар на глобалната финансова криза. Тъй като не успя да съживи икономиката, тогавашното правителство на Бойко Борисов и ГЕРБ реши да замрази пенсиите в опит да свие образувалата се „дупка“ в държавната хазна.

В някои други периоди пък пенсиите са преизчислявани по други правила. Така например през 2021 г. се прави първата от над десетилетие промяна във формулата за изчисление на пенсията, като тежестта на всяка година действителен трудов стаж във формулата се увеличава от 1.2 на 1.35.

Какво представлява т. нар. „швейцарско правило“?

Още със старта на пенсионната реформа през 2000 г. в Кодекса за социално осигуряване (КСО) се предвижда механизъм за ежегодно осъвременяване на пенсиите, който става познат като „швейцарско правило“.

Според разпоредбата пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение на Надзорния съвет на НОИ с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. В случай че изчисленият процент е отрицателно число, пенсиите не се осъвременяват и остават в същия размер.

Целта на правилото е размерът на пенсиите, отпуснати предходни години, да се поддържа в актуални нива, съобразно динамиката и поскъпването на живота.

„Швейцарското правило“ търпи редица промени през годините и неведнъж бива суспендирано, често за да се приложи друг механизъм за индексиране или преизчисляване на пенсиите в стремежа да бъде намерен по-подходящ начин за увеличаването им и за повишаване на тяхната адекватност съобразно условията на живота“, казват авторите на бюлетина.

Предстои ли промяна в правилото

Още в първите седмици на своето управление кабинетът на премиера Росен Желязков успя да всее смут със своите идеи за пенсиите, които предвиждаха тази година „швейцарското правило“ да отпадне и вместо с очакваните около 9%, пенсиите да нараснат с 5%. Причина за това бе промяна във формулата, която залагаше да се взима 80% от ръста на инфлацията и 20% от ръста на осигурителния доход.

Няколко часа след публикуването на тази идея обаче правителството се отказа от нея, като на брифинг бе съобщено, че в Бюджет 2025 ще бъде заложено увеличение на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарско правило за всички пенсионери.

Всъщност в един от своите алтернативни сценарии за развитието на пенсионната система, представени в Актюерския доклад за 2024 г. на НОИ, от института разглеждаха вариант за промяна в правилото за осъвременяване с цел свиване на недостига на средствата за пенсии. По-конкретно се предлагаше пенсиите да се осъвременяват от 1 юли с инфлацията вместо със сбора от 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от индекса на потребителските цени.

„Това ще доведе до по-ниски проценти на осъвременяване на пенсиите за трудова дейност и ще намали разходите за пенсии както в средносрочен, така и в дългосрочен план“, посочиха тогава от НОИ.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации