12.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Силно земетресение удря София: Готова ли е столицата за 7 по Рихтер?

Най-четени

Още от същото

Столицата на България – София, не просто е най-големият град в страната, но е естествен административен център, основна икономическа зона и социално средище за активните хора. Макар че от много, много години в града не се е случвало силно земетресение, не бива да забравяме, че София се намира в сеизмично активна зона и рискът да удари сериозен трус остава съвсем реален. Замисляме ли се обаче какво би се случило, ако действително ни застигне едно от най-опасните природни бедствия? Подготвени ли сме и какви биха били последствията? Отговорите ни дават от Meteo Balkans.

Ако погледнем назад в историята, ще видим, че последното голямо земетресение в София се е случило през 1858 г. Тогава трус с магнитуд от около 6.6 по Рихтер удря града, нанася големи щети и взима много жертви. Връщаме се в настоящето, когато София е много по-гъсто населена и застроена, което означава, че чисто хипотетично едно сериозно земетресение би могло да нанесе много по-сериозни щети.

Какво ще се случи при земетресение от 7 по Рихтер?

Снимка: iStock

Ако ни застигне земен трус с магнитуд от 7 по Рихтер близо до София или в самия град, разрушенията и тежките последствия няма да са малки и ще са на няколко нива:

Загинали и ранени хора

Още: Истанбул очаква голямо земетресение: Подготвят първо „Света София“ (ВИДЕО)

Първото и най-важно нещо са хората. Според Meteo Balkans, ако София бъде ударена от земетресение от 7 по Рихтер, потенциално може да има много жертви и много ранени хора. Това ще доведе до сериозно натоварване на спешната помощ и болниците не само в София, но и в околността. Части от града може да бъдат блокирани заради издирвателни дейности или невъзможност за придвижване.

Щети по сгради

Сградният фонд в София е смесица от много старо строителство и панелни блокове, изградени без съвременни сеизмични стандартни, както и модерни сгради, покриващи поне на теория изискванията за стабилност и безопасност. Старите исторически сгради са особено уязвими и някои дори биха се срутили напълно.

Снимка: iStock

Щети по инфраструктурата

При силно земетресение най-вероятно ще има повредени пътища и паднали мостове. Ще се усетят сериозни нарушения в електроподаването, мобилните мрежи и водоснабдяването. Трасето на метрото също може да бъде повредено. Възможни са вторични бедствия като пожари, газови експлозии и др.

Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души

Психически ефект върху хората

Паниката е неизбежна и тя би могла да бъде опасна на места, на които има много хора, като търговски центрове, болници, училища, детски градини и т.н. Тук последствията са дълготрайни и могат да останат с години в психиката на хората.

Щети върху икономиката

Да, щетите върху икономиката на цялата страна биха могли да са жестоки, тъй като временно или за постоянно работа ще спрат много бизнеси, а възстановяването на града може да отнеме години.

Подготвена ли е София за силно земетресение?

Снимка: iStock

Според Meteo Balkans сеизмичната готовност не само на София, но и на цяла България е недостатъчна, макар страната ни да разполага с ясни стратегии за действие при бедствия и аварии. Сградният фонд не е достатъчно укрепен, особено що се отнася до жилищата, липсват системни обучения на населението за действия при бедствия и в частност при земетресения, а капацитетът на спасителните служби при големи кризи е по-скоро ограничен.

Именно по тези проблеми трябва да се вземат мерки, за да може да се реагира адекватно при едно евентуално силно земетресение не само в София, но и навсякъде в страната.

Както е ясно, земетресенията няма как да бъдат предвидени и предотвратени, но тежките последствията от тях може да бъдат сведени до минимум, и то само ако има предварителна подготовка, достатъчно информация и политика в защита на града.

Още: „Сталинистки са методите на Васил Терзиев“: Антон Хекимян за „тоновете“ проблеми в София (ВИДЕО)

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации