Не можеш да смениш историята на едни неща, които са се случили. Дали си съгласен, дали ти харесват това, е друго, но фактът си е там и не може да се заличи. Това коментира Симеон Сакскобургготски, докато разглеждаше модернизираните архивохранилища в сградата на Българската телеграфна агенция заедно с генералния директор на агенцията Кирил Вълчев.
Симеон Сакскобургготски участва в откриването на 20-ата Световна среща на българските медии в Националния пресклуб на БТА и бе специален негов гост, тъй като той, в качеството си на министър-председател, прави обръщение към участниците в Първата световна среща на българските медии в София на 23 май 2005 г. под мотото „1150 години азбука“, припомнят от БТА.
Кирил Вълчев разказа как в бюлетините на БТА от 1903 г. е запазена информация за това как целият западноевропейски, цариградски, американски печат пишат за Илинденско-Преображенското въстание като за българско въстание.
Вълчев подари на Симеон Сакскобургготски снимки – репродукции от архива на БТА, на които са той, заедно с баща му Цар Борис Трети. Гостът получи и копие на специален брой на бюлетин на БТА от 16 юни 1937 г., свързан с раждането му.
Симеон Сакскобургготски разгледа обновените помещения с биографични досиета на различни българи, фотоархива на агенцията, информационен център „БТА читалня“, дигитализационния център, историческия архив, където се съхраняват бюлетините на БТА и други издания.
През 2024 г., по “Красива България”, Агенцията направи възможен достъпа за хора с увреждания до всички части на сградата в София и почисти и освети в различни цветове фасадата на сградата.
По Плана за възстановяване и устойчивост БТА оборудва помещения за библиотеката и архивите от 16 февруари 1898 г. до наши дни с център за цифровизацията им, която ще приключи през 2026 година.
Българската телеграфна агенция вече разполага с модерни архивохранилища, оборудвани с нови стелажни системи и прецизна климатизация за съхранение, съобразно архивните стандарти в България. От месец юли 2023 г. до началото на май т.г. са дигитализирани близо 800 000 от общо 3 500 000 страници от хартиени носители, около 40 000 от общо 2 000 000 кадри негативи и около 120 000 страници бюлетини на микрофиш от общо 2 000 000 страници.
В началото на 2024 г. архивният масив от бюлетини на БТА е регистриран като част от Националния архивен фонд на България.
Българската телеграфна агенция има и нов информационен център „БТА читалня“, който се намира в сградата на агенцията. На входа е постановена арт инсталацията „Твоята публика“ от 2024 година, дело на проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия. Читалнята ще бъде отворена за читатели от понеделник до петък от 9.00 часа до 18.00 часа.
Източник: Banker.bg