22.8 C
София
сряда, 23 юли 2025

Скот Бесънт поиска проверка на „непаричните действия“ на ФЕД, но не и оставката на Пауъл

Най-четени

Още от същото

Финансовият министър на Съединените щати Скот Бесънт разкритикува както Федералния резерв (ФЕД), така и правилата, които прилага като надзорник на към големите банки, но заяви ясно, че не смята, че председателят на институцията Джеръм Пауъл трябва да се оттегли незабавно. За разлика от шефа си – президента Доналд Тръмп, който периодично иска главата на Пауъл.

„Не виждам нищо, което да налага оставката му точно сега“, коментира Бесънт за „Фокс бизнес“ на 22 юли. И допълни, че мандатът на Пауъл като ръкводител на Федералния резерв приключва през май 2026-а и ако той иска да го изкара докрай, би трябвало. Ако пък иска да напусне преждевременно, би могъл.

Въпреки това, ден по-рано финансовият министър засили натиска върху щатската централна банка и шефа й със заявление в социалната медия X с настояване за проверка на похарчените 2.5 млрд. щ. долара за обновяването на банковата централа и за преглед на операциите, които са извън монетраната политика на банкерите. Той твърди, че „значителното разширяване на обхвата на задълженията и институционалният растеж са отвели Федералния резерв в области, които имат потенциал да застрашат независимостта на ключовата му отговорност – паричната политика“.

Бесънт пусна коментарите си в деня, в който направи изказване на откриването на конференцията на щатската централна банка на 21 юли, предназначена да направи преглед на капиталовата рамка, регулираща големите кредитори. Той призова за „по-дълбоки реформи“ на регулаторната схема с аргумент, че „остарелите капиталови изисквания натоварват ненужно финансовите институции“.

По-конкретно, Бесънт предложи регулаторните органи да отменят предложените по време на предишната администрация двойни капиталови стандарти – рамка, обединяваща базираните на задлъжнялостта и риска капиталови изисквания – която никога не беше приета, наричайки я „несъвършена“.

Бесънт е сред кандидатите, спрягани за наследници на Пауъл след изтичането намандата му. Тръмп и негови сподвижници от Белия дом атакуват непрестанно Федералния резер и неговия председател за бавните темпове на лихвените редукции, след като през тази година няма нито една, както и за изразходените 2.5 млрд. долара за реновиране на комплекса на централата на институцията във Вашингтон.

В техния хор се включи и Бесънт на 21 юли. „Въпреки че съм запознат и нямам мнение за правното основание за мащабното обновяване на сгради на площад „Конституция“, трябва да се извърши проверка на решението за изпълнение на подобен проект от институция, която отчита оперативни загби от над 100 млрд. щ. долара годишно“, отбеляза финансовият министър.

По информация на „Уолстрийт джърнъл“, Тръмп иска да отстрани Пауъл, докато Бесънт го уговарял да не прави това. Самият Пауъл пък нееднократно е декларирал, че смята да изкара до края мандата си като шеф на централната банка и че уволнението му не е позволено по закон. Белият дом обаче иска по-голям контрол върху дейността на Федералния резерв извън монетарната политика, включително и върху надзора на най-едрите щатски кредитори. Така се появи казусът с ремонта на банковите сгради.

FILE - Federal Reserve Chairman Jerome Powell listens during an open meeting of the Board of Governors at the Federal Reserve on June 25, 2025, in Washington. (AP Photo/Mark Schiefelbein, file)

Преди време Бесънт каза, че ще координира широкомащабно преразглеждане на финансовото регулиране, целящо да се улеснят банките при отпускането на заеми като начин за стимулиране на американската икономика. И заяви отново на 21 юли, че Министерството на финансите ще играе централна роля.

„Министерството ще направи пробив в политическата инерция, ще уреди споровете за територии, ще постигне консенсус и ще мотивира действия, за да се гарантира, че нито един регулатор не спира реформата“, каза Бесент за ведомството си. И допълни: „Нуждаем се от по-задълбочени реформи, основани на дългосрочен план за иновации, финансова стабилност и устойчив растеж“.

Американските регулатори вече предложиха една от най-драстичните отмени на правилата за банковия капитал от световната финансова криза през 2008-а насам, като обявиха през юни, че искат да променят т. нар. „подобрено допълнително съотношение на задлъжнялостта“ (eSLR). По оценка на банкови експерти, подобен акт ще опрости управлението на банковия капитал, ще ронижи разходите и ще помогне на банките да управляват по-ефективно капиталовите си равнища.

В анализ за клиентите си, публикуван в сутрешните часове на 22 юли, анализаторът от „Торонто доминиън сикюритис“ Джарет Сийбърг посочва, че дори с предложеното блокиране на този коефициент големите кредитори ще бъдат обвързани с ограниченията, произтичащи от претегления съобразно риска капитал и следователно няма да има съществени капиталови облекчения.

Възможни са обаче още регулаторни промени за големите банки. Назначеният от Тръмп заместник председател на Федералния резерв по въпросите на надзора Мишел Боуман заяви в изказване през юни, че преразглеждането на изискването за eSLR е само началото на по-широки промени за намаляване на капитала.

„Предстои още работа по капиталовите изисквания, особено за да се разгледа как са се развили и дали промените в пазарните условия са разкрили проблеми, които трябва да бъдат решени“, каза госпожа Боуман.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации