7.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

Слънчевата енергия е неудържима сила: Отново световен ВЕИ рекорд

Най-четени

Още от същото

За първи път от 1940 г. насам светът е използвал чисти източници на енергия, за да посрещне повече от 40% от търсенето си на електроенергия през миналата година, сочат данни на енергийния мозъчен тръст Ember. Крайъгълният камък идва в резултат от бума в производството на слънчева енергия, което се е удвоило през последните три години.

Докладът установи, че слънчевите ферми са били най-бързо развиващият се източник на енергия в света през последните 20 последователни години. 

Фил Макдоналд, управляващ директор на Ember, каза:

Слънчевата енергия се превърна в двигателя на глобалния енергиен преход. В съчетание с батериите за съхранение, слънчевата енергия ще бъде неудържима сила. Като най-бързо развиващ се и най-голям източник на ново електричество, тя е от решаващо значение за задоволяване на непрекъснато нарастващото търсене на електроенергия в света.“

„Слънчевата енергия не е история на една държава“

Производството на слънчева енергия в ЕС почти се удвои през трите години до 2024 г. – представлявайки вече 11% от електроенергията и изпреварвайки въглищата за първи път, пише Euronews.

Има национални постижения, които трябва да бъдат подчертани. В абсолютно изражение Германия е генерирала 71 TWh слънчева енергия миналата година, заемайки шесто място в световен мащаб. Китай изпреватав всички страни със своите произведени 834 TWh.

Унгария има най-високия дял на слънчевата енергия в своя микс от електроенергия – 25%. Това се дължи на щедра схема за стимулиране на слънчевата енергия за жилищни сгради, която увеличи капацитета, обяснява д-р Беатрис Петрович, старши анализатор в Ember, пред Euronews Green. Програмата вече приключи, но панелите ще продължат да вършат работата си десетилетия.

Според данните в България делът на слънчевата енергия в микса е 14.4%, докато на ядрената 42%, което нарежда страната ни сред сравнително големите производители на ток от ядрени централи.

Междувременно Испания получава приза за най-голямото увеличение на производството на слънчева енергия в Европа миналата година. Нейният скок от 10 TWh отново е засенчен от Китай с неговите 250 TWh.

Но поне в Европа „слънчевата енергия не е история на една страна“, подчертава Петрович. „Широко разпространеният растеж наистина казва нещо за това колко гъвкава е тази технология, колко мащабируема е“, казва тя. „Сега във всяка страна има нещо като соларна история.“

Дори при по-малко оптимални метеорологични условия в сравнение с 2023 г. увеличаването на панелите – включително на покривите – доведе до генериране на повече електроенергия. Все още няма забавяне в растежа на слънчевия капацитет в ЕС, въпреки високия процент на навлизане.

Седем държави членки се нареждат сред първите 15 държави с най-висок дял на слънчево производство в световен мащаб. Накратко, казва Петрович,

ЕС е слънчева суперсила“.

Чистата енергия расте бързо

Като цяло слънчевата енергия остава сравнително малка част от глобалната енергийна система. Тя съставлява почти 7% от световното електричество миналата година, според Ember, докато вятърната енергия представлява малко над 8%.

Бързоразвиващите се технологии изостават от водната енергия, която остава сравнително стабилна през последните години и представлява 14% от световното електричество през 2024 г.

Хидроенергията е една от най-старите технологии за възобновяема енергия в съвременния свят и е представлявала голяма част от глобалното електричество през 40-те години на миналия век – когато енергийната система е била около 50 пъти по-малка, отколкото е днес.

Продължаващият растеж на слънчевата енергия означава, че чистата енергия – включително ядрената – е на път да се разраства по-бързо от общото търсене на електроенергия в света, според Ember. Това трябва да означава, че изкопаемите горива постепенно биват изтласкани от глобалната енергийна система.

По-рано Ember прогнозира, че 2023 г. ще бъде годината, в която емисиите от електроенергия ще достигнат пик след плато през първата половина на годината. Тогава експертите по климата се надяваха, че емисиите ще започнат да намаляват, но поредица от горещи вълни по целия свят предизвика скок в търсенето на електричество за захранване на климатични и хладилни системи, което доведе до ръст на електрическото гориво с 1.4% през тази година.

Докладът, който отразява 93% от глобалния пазар на електроенергия в 88 държави, установи, че скокът в търсенето е увеличил емисиите от глобалния енергиен сектор с 1.6% до най-високото си ниво през миналата година.

Макдоналд каза, че е малко вероятно горещите вълни да предизвикат подобен скок на търсенето през следващата година – но нарастващото използване на електричество за захранване на изкуствен интелект, центрове за данни, електрически превозни средства и термопомпи се очаква да играе по-голяма роля в световния апетит за електричество.

Взети заедно, тези технологии са довели до 0.7% увеличение на глобалното търсене на електроенергия през 2024 г. – двойно повече от това, с което са допринесли преди пет години, се казва в доклада.

Светът наблюдава как технологии като AI и EVs ще стимулират търсенето на електроенергия“, каза Макдоналд. „Ясно е, че процъфтяващата слънчева и вятърна енергия са удобни за постигане на резултати и тези, които очакват производството на изкопаеми горива да продължи да нараства, ще бъдат разочаровани.“

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации